24 września 2012 10:19

Nowe przejścia na Ziemi Baffina

Dobrze znana niemiecka alpinistka Ines Papert niedawno połączyła siły z Kanadyjczykami Jonem Walshem i Joshuą Lavigne dla wypadu na Ziemię Baffina w poszukiwaniu nowych klasycznych dróg na tamtejszych granitowych ścianach.

Głównym celem zespołu była dziewicza 1200-metrowa północna ściana południowej turni Mount Asgard (2015 m), ale najpierw postanowili w dniu 22 lipca zaatakować 650-metrowe południowe żebro pobliskiego Mount Loki.


Ines Papert prowadzi w ścianie Mt Loki (fot. Jon Walsh)

Walsh napisał na swoim blogu:

Skusił nas system rys ciągnący się od lodowca aż do wierzchołka i wspięliśmy się nim w trzynastu 60-metrowych wyciągach. Podczas całej wspinaczki spotykaliśmy stare stanowiska zjazdowe. Przypuszczaliśmy, że powtarzamy opisaną w przewodniku drogę, poprowadzoną przez wspinaczy Kiwi (nowozelandzkich – przyp. JK) jakieś 20 lat wcześniej.Było to więc prawdopodobnie drugie, a pierwsze klasyczne przejście tej drogi, bardzo podobnej w jakości i długości do klasycznej „Beckey Chouinard” w Bugaboos (droga z 1961 r. na South Howser Tower – 5.10a, 700 m – przyp. JK).


Linia drogi na Mt Loki (fot. Jon Walsh)

Po odpoczynku zespół skierował się na północną ścianę południowego wierzchołka Mount Asgard, zabierając ze sobą dwie 75-metrowe liny oraz – na biwak dla całej trójki – dwa śpiwory łączone zamkiem błyskawicznym.


Josh Lavigne prowadzi drugiego dnia na Mt Asgard
(fot. Jon Walsh)

Mimo słabej widoczności i trudności ze znalezieniem wejścia w drogę, amerykańsko-niemiecka trójka kontynuowała wspinaczkę w szybkim tempie i już drugiego dnia o godz. 23 dotarła na wierzchołek. Przejścia dokonano w dniach 24-25 lipca, a 26 lipca zespół wrócił do bazy po 60 godzinach akcji.


Papert, Walsh i Lavigne na wierzchołku Mt Asgard (fot. Jon Walsh)

Walsh poinformował na swoim blogu:

Każdy z 29 wyciągów na naszej trasie pokonaliśmy klasycznie OS, z wyjątkiem 5-metrowego odcinka wypełnionego lodem komina, z pokrytymi „verglassem” ścianami.Przy suchej skale byłoby to po prostu jakieś 5.10. Najtrudniejsze technicznie miejsce oceniamy na 5.11 +. Było na pewno łatwiej niż się spodziewaliśmy, a droga nadaje się dla zespołu dwójkowego do przejścia klasycznego w ciągu jednego dnia.


Północna ściana Mt Asgard z linią nowej drogi (fot. Jon Walsh)

Mount Asgard, zwany przez Innuitów Sivanitirutinguak,wznosi się na terenie Parku Narodowego Anyuittuq na półwyspie Cumberland i jest piątym pod względem wysokości szczytem Ziemi Baffina. Ma dwa płaskie wierzchołki o niemal równej wysokości – północny i południowy. Północny wierzchołek został zdobyty w 1953 roku przez wyprawę Arctic Institute of North America. Południowy wierzchołek zdobyła w 1971 roku brytyjska wyprawa dowodzona przez Douga Scotta. Na obydwa wierzchołki obecnie prowadzi wiele dróg. Najtrudniejsze z nich znajdują się na zachodniej ścianie północnego wierzchołka.

Janusz Kurczab

Źródła: climbmagazine.com, alpinestyle.ca




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum