26 września 2012 18:57

Czym jest kucie?

Serwis wspinaczkowy 8a.nu postanowił mocniej zadziałać przeciwko kuciu i preparowaniu dróg, publikując apel o zaprzestanie preparowania dróg pod hasłem „Chipping is a Crime” (’Kucie to przestępstwo’).

Deklaracja redakcji 8a.nu jest dość mocna:

Nie uważamy, że nie należy wspinać się po sztucznie modyfikowanych drogach i jeśli ktoś zawiadomi nas o jakimś niezwykłym przejściu – poinformujemy o tym. Nie będziemy jednak pisali o kolejnych przejściach tego typu w wycenie do 9a (8b+ w przypadku kobiet). Mamy nadzieję, że dzięki temu przyczynimy się w przyszłości do zminimalizowania ingerencji w matkę naturę podczas wytyczania nowych dróg. Wspinajcie się po liniach najwyższej jakości!

Autorzy tego popularnego serwisu zachęcają również wszystkich do oznaczania w powtórzeniach dróg preparowanych. Jens Larssen, współtwórca serwisu 8a.nu tak uzasadnia swoją postawę:

Jest grupa wspinaczy negujących nawet powtarzanie kutych dróg… Nie zgadzamy się z tym… W takiej sytuacji chcemy pozostać pośrodku, co oznacza, ze jesteśmy krytykowani przez obie strony :)

Kucie to problem etyczny, który od dawna rozpala środowisko wspinaczkowe. Najwięcej tego typu spektakularnych dróg powstało w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Jednak od wielu lat obserwujemy, że światowe media oraz wielu znanych wspinaczy (np. Adam Ondra, Alex Huber, Chris Sharma) skłaniają się do traktowania kucia jak innych wspinaczkowych etycznych „występków”. Apel 8a.nu jest tego kolejnym potwierdzeniem.

Nie sposób w tym miejscu nie odnieść się do polskiego podwórka. Kute lub podkuwane drogi w Polsce powstają. Są przykłady z ostatnich lat z Jury (np. Reakcja łańcuchowa VI.5 na Ostatniej w Ostańcach Jerzmanowickich), czy też „proceder” kutych w na dość dużą skalę dróg na Kamieniu Leskim (zdjęcie poniżej).


Kamień Leski (fot. S. Owczarek)

Z jednej strony słychać głosy sprzeciwiające się kuciu, z drugiej drogi takie są nadal tworzone. Choć wydaje się, że to margines eksploaracyjnej działalności, to faktycznej skali nikt nie zna, ponieważ autorzy pierwszych przejść raczej nie informują o fakcie poprawiania lub kucia klamek.

Większości wspinaczy nie staje przed pytaniem „kuć, czy nie kuć?”. W sposób praktyczny odpowiadają na nie autorzy nowych dróg, rezygnując lub realizując w ten sposób jakiś projekt. Dlatego ich głos w tej sprawie wydaje się być szczególnie ważny. Postaramy się w najbliższym czasie zapytać najbardziej aktywnych eksploratorów o ich opinię.

Mysza

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Kucie to robienie pod siebie [13]
    Kucie to robienie pod siebie. W dwóch znaczeniach. Cytując klasyka:…

    26-09-2012
    Samuel

    Czym jest kucie? – moja refleksja na temat jednej drogi. [30]
    Informując o inicjatywie portalu 8a.nu potępiającej kucie dróg w skałach,…

    29-09-2012
    ako