11 września 2012 10:00

Auer i Mayr uklasyczniają L’ultimo dei paracadutisti na Marmoladzie

Austriacy Hansjörg Auer i Much Mayr dokonali pierwszego klasycznego przejścia L’ultimo dei paracadutisti (8b+, 750 m, Frizzera-Leoni-Maffei) na południowej ścianie królowej Dolomitów – Marmoladzie.


Hansjörg Auer i Much Mayr pod ścianą Marmolady z wrysowaną linią drogi "L’ultimo dei paracadutisti" (fot. Elias Holzknecht)

Droga, znajdująca się na Punta Penia (jednym z wierzchołków Marmolady), została wytyczona w 1988 roku w sześciodniowej wspinaczce przez zespół Mariano Frizzera, Paolo Leoni i Graziano Maffei. Ciągnąca się za nią opinia o słabej asekuracji w połączeniu z wyceną zespołu opiewającą na A4 sprawiła, że droga nie posiadała aż do piątku 24 sierpnia br. powtórzenia.

Auer i Mayr zaczęli pierwsze próby nad uklasycznieniem latem 2009 roku, ale na drodze do zrealizowania planu zawsze stawała zła pogoda. W sierpniu spędzili na drodze kolejne pięć dni, zanim zdecydowali się na próbę przejścia drogi RP. Zakończona sukcesem wspinaczka zajęła im 12 godzin.


Much Mayr na "L’ultimo dei paracadutisti" (fot. Elias Holzknecht)

Austriacy całą drogę zmieniali się na prowadzeniu, ale kluczowy wyciąg za 8b+ poprowadzili obaj. Licząca sobie 750 metrów długości L’ultimo dei paracadutisti nie posiada żadnych spitów a Austriacy przed klasycznym przejściem dołożyli na stanowiskach około 25 haków, co miało choć trochę podnieść bezpieczeństwo na drodze przed finalnym przejściem

Wilan

Źródła: planetmountain

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum