12 września 2012 12:54

adidas Zako Boulder Power – druga odsłona Pucharu Polski w boulderingu

Zawody w Zakopanem były świetną okazją, żeby potwierdzić formę przed Mistrzostwami Świata.
Była to zarazem druga edycja Pucharu Polski, w której – podobnie jak w przed trzema miesiącami w Tarnowie – rundę eliminacyjną rozegrano w formule flash. Po raz kolejny także w organizację imprezy zaangażował się adidas, co pozwoliło stworzyć emocjonujace widowisko. Finał Pucharu obejrzymy tradycyjnie w Krakowie, podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego.


adidas Zako Boulder Power (fot. Piotr Turkot / wspinanie.pl)

***

W sobotnie przedpołudnie rozpoczęły się zmagania w eliminacjach. Padł frekwencyjny rekord – w zawodach rywalizowało blisko 70 wspinaczy rozdzielonych na trzy startowe grupy. W czasie 90 minut zawodnicy wspinali się po 10 boulderach, które w rozmaity sposób testowały wspinaczkowego “skilla” startujących.

Wśród opinii na temat przygotowanych tras przeważały te korzystne dla zespołu konstruktorów. Trzeba przyznać, że zespół w składzie Grześ Karolak (debiutujący w roli chief routesettera na zawodach PZA ;) i Michał Łodziński wykonał kawał niezłej roboty, wykorzystując do maksimum możliwości, jakie dawały ściany należące do Tomka Oleksego (Koncept Oleksy), chwyty i struktury HRT oraz struktury firmy Geco, udostępnione na zawody PZA przez producentów.

Pojawiły się jednak argumenty za tym, że boulderów w eliminacjach powinno być nieco mniej. Wspomniane 10 nakręconych sztuk powodowało, że na ścianie było po prostu zbyt ciasno, co przeszkadzało zawodnikom we wspinaniu (generując kolejki) i w odbiorze show przez widzów, których spore ilości przewijały się przez oba weekendowe dni przez plac przed Dworcem Tatrzańskim. Zgodnie z założeniem, w którym eliminacje powinny być “dla ludzi”, problemy nie przedstawiały niebotycznych trudności, w efekcie czego aż 15 panów i dwie panie skończyło sobotnie zmagania z kompletem topów. Stawka pań została natomiast wstępnie rozrzucona przed niedzielnymi półfinałami, do których z automatu awansowały wszystkie panie.


Jedna z faworytek, Agata Modrzejewska (fot. Piotr Turkot / wspinanie.pl)

Zgodnie z zasadami PZA, w 20-osobowym półfinale musi znaleźć się przynajmniej 20 zawodników z potwierdzonymi badaniami lekarskimi. Jako, że były to zawody o charakterze otwartym, spora grupa startujących nie spełniała tego wymogu. Było wśród nich kilku zawodników z pierwszej dwudziestki, w efekcie czego trzeba było skład półfinałów “uzupełnić” o kolejne 5 osób… Było kilka osób, które w przypadku dostarczenia badań przed zawodami, wystąpiłyby w niedzielnym półfinale – zdecydowanie było więc warto zadbać o dość prostą w sumie formalną sprawę. Runda półfinałowa miała oddzielić przysłowiowe ziarna od plew i tak się w istocie stało – według zamysłu konstruktorów półfinały były trudne i selekcyjne – żeby znaleźć się w finałowej szóstce, trzeba było wykazać się sporą mocą, ale i pomyślunkiem.


Kuba Jodłowski i Bartek Jarosiewicz (fot. Piotr Turkot / wspinanie)

W finale, zgodnie z przewidywaniami, znaleźli się wszyscy trzej reprezentanci Polski na MŚ w Paryżu, którzy obecni byli w Zakopanem. Zabrakło w składzie Piotrka Bunscha i Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora, którzy zapewne w chwili, gdy czytacie te słowa startują już paryskiej hali Bercy.

W Zakopanem triumfował zdecydowanie Olo Romanowski, potwierdzając niezłą dyspozycję, z którą – miejmy nadzieję – jest w stanie sprawić niespodziankę w Paryżu. Kolejni na podium zawodnicy to Kuba Główka i Kuba Jodłowski – obaj bardzo zmotywowani, z pewnością mogą zaliczyć start do udanych.


Kuba Jodłowski (fot. Jarek Noga)

W finale zobaczyliśmy też doświadczonego Tomka Oleksego (MKS Tarnovia, Koncept Oleksy), który jak równy z równym walczył z młodszymi zawodnikami, w tym z klubowym kolegą z MKS Tarnovia, Krzyśkiem Szalachą, zwycięzcą w swojej kategorii wiekowej (Krzysiek był jedynym młodzieżowcem) w półfinale i finale. W finale wystąpił tez Bartosz Jarosiewicz z Warszawy, co dało łącznie aż czterech mieszkańców stolicy w 6-osobowej grupie.


Tomek Oleksy, poniżej Krzysiek Szalacha (fot. Jarek Noga)

Romanowski, Główka i Jodłowski wysforowali się na prowadzenie już na drugim bulderze. Trzeci okazał się nie do zrobienia, a najbliższym topu zawodnikiem był Olo, który z niedowierzaniem kręcił głową, po tym jak dojście do bonusa zajęło mu aż cztery próby. Ostatni, najbardziej powietrzny boulder był chyba najbardziej efektowny – obowiązkowe majtanie nogami w powietrzu i trzy topy potwierdzające prymat zawodników z Warszawy, których w finale rozdzieliła jedynie ilość prób na trzech topach.

Przed półfinałami, grupę 17 pań zmotywował do startu sam Thomas Huber, który wraz z ekipą adidasa pojawił się tuż przez rozpoczęciem rundy.


Thomas Huber i dziewczyny (fot. Aneta Żukowska)

Grono sześciu najlepszych kobiet otwierała wieczorem Gosia Rudzińska, ponadto wystąpiły Marta Czajkowska, Paulina Kalandyk, Kasia Ekwińska i dwie obstawiane w roli faworytek zawodniczki – Agata Modrzejewska i Sylwia Buczek.


Kasia Ekwińska (fot. Jarek Noga)

Wieczór należał jednak do Sylwii, która wygrała po niezwykle wyrównanej walce. Wynik rozstrzygnał się na ostatnim bulderze, a konkretnie na ruchu do topu, który najwidoczniej nie przypadł do gustu Agacie, nie stanowił natomiast wielkiego problemu zarówno dla Sylwii, jak i też dla Pauliny, której dał podium. Niestety jedynie dwie zawodniczki rywalizowały w kategorii młodziezowców, a były to Karolina Kozera z KW Jastrzębie oraz Karina Mirosław z Pol-Inowex Skarpa Lublin. Po raz kolejny zwycięstwo przypadło w udziale Karinie.

Czekamy więc na rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski, które poznamy po ostatnich w tym sezonie pucharowych zmaganiach na krakowskim KFG. Tymczasem zapraszam na relację z MŚ na www.ifsc.tv. Kibicujcie przed odbiornikami!

Tomek Poznański

 

Wyniki kobiety:

1 Sylwia Buczek MKS Tarnovia
2 Agata Modrzejewska KW Toruń, Boreal, Gatowalls, Jung
3 Paulina Kalandyk RKW 
4 Katarzyna Ekwińska KW Toruń
5 Marta Czajkowska UKA Warszawa
6 Małgorzata Rudzińska Pol-Inowex Skarpa Lublin
7 Olga Czyżewska  
8 Katarzyna Ceran Avatar
9 Natalia Terlecka  
10 Karina  Mirosław Pol-Inowex Skarpa Lublin
11 Joanna Niechwiedowicz KS Korona
12 Elena Yarova  
13 Jolanta Oleksy  
14 Monika Młodecka ŁKW
15 Karolina Kozera KW Jastrzębie
16 Olga Mącik  
17 Agata Różycka AKW Kotłownia

Wyniki kobiety młodzieżowcy:

1 Karina  Mirosław Pol-Inowex Skarpa Lublin
2 Karolina Kozera KW Jastrzębie

Wyniki mężczyźni:

1 Aleksander Romanowski KW Warszawa
2 Jakub Główka UKA Warszawa
3 Jakub Jodłowski UKA Warszawa, Columbia, Volvo
4 Tomasz Oleksy MKS Tarnovia, Koncept Oleksy
5 Bartosz Jarosiewicz UKA Warszawa
6 Krzysztof Szalacha MKS Tarnovia
7 Maciej Kalita MKS Tarnovia
8 Łukasz Kudła  
9 Paweł Jelonek  
10 Jakub Ziółkowski UKA Warszawa
11 Piotr Czarnecki KS Korona
12 Mikołaj Suwada KS Korona
13 Adrian Markowski  
14 Roman Główka UKA Warszawa
15 Piotr Ginszt AKW Kotłownia
16 Szymon Tkacz KW Jastrzębie
17 Bartosz Zasadny  
18 Paweł Grochowalski Avatar
18 Jakub Grzegulski KS Korona
18 Jacek Matuszek  
21 Łukasz Smagała Avatar
22 Mateusz Prokop RKW 
23 Tadeusz Sługocki Crux Hoża 51
24 Tomasz Wojciechowski  
25 Tomasz Dźwigoń KS Korona
26 Szczepan Podolec RKW 
27 Michał Żaczek  
27 Roman Batsenko  
29 Mateusz Dybaś  
29 Jarosław Kluf  
31 Mikołaj Nowotnik UKA Warszawa, Crux Hoża 51
32 Paweł Sikora MKS Tarnovia
33 Jan Kaczmarczyk KW Jastrzębie
33 Jędrzej Baranowski  
35 Jacek Józef Czech  
36 Marek Legaszewski  
37 Jakub Dyrcz  
38 Michał Czeladzki  
39 Jędrzej Fiett Crux Hoża 51
39 Robert Grabowicz  
41 Daniel Sawczak  
41 Bartosz Kaczmarczyk KW Jastrzębie
41 Michał Brzeziński KW Warszawa
41 Mikołaj Kaczecki  
45 Stanisław Szydło Rybnik
45 Michał Miśta KW Warszawa
47 David Gaboriaud Francja
47 Maciej Socha  
49 Patryk Garbas  
50 Wojciech Chroszcz  
50 Bartłomiej Splewiński  

Wyniki mężczyni młodzieżowcy:

1 Krzysztof Szalacha MKS Tarnovia
2 Mikołaj Nowotnik UKA Warszawa, Crux Hoża 51
3 Paweł Sikora MKS Tarnovia
4 Jan Kaczmarczyk KW Jastrzębie
4 Jędrzej Baranowski  
6 Jacek Józef Czech  
7 Jędrzej Fiett Crux Hoża 51  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum