19 sierpnia 2012 13:14

Tufy przypadły mi do gustu… Alex Raczyński o Abysse

17 sierpnia Alex Raczyński (Black Diamond, Evolv, Prorock, AKG Łódź, Woodpecker Łódź) poprowadził Abysse 9a w sekorze Déversé, w Gorges du Loup. Poniżej obiecane szczegóły przejścia.


Zdjęcie z dolnej części drogi, Alex w kapeluszu z Nicei :)
(fot. Daniel Wieczorek)

***

Abyss to średnio długa, bardzo wytrzymałościowa droga biegnąca po kaloryferze. Skusiłem się na nią, ponieważ nigdy wcześniej nie wspinałem się po takiej formacji. Zdecydowanie nie jest to droga z tych "dwójka-faker". Ciekawie było zmierzyć się z drogą, która wymusiła na mnie nauczenie się techniki poruszania po tufie. Zdecydowanie nie jest to mój styl i na początku frontalne próby pokonania kaloryferów sektora Déversé były nieco frustrujące, ale jednocześnie zabawne. Wszystkie techniki skręcania, klinowania itp. sprawiły, że tufy przypadły mi do gustu.

Pierwsze próby nie były złe, ale do zjazdu nie dotarłem :) Droga w sumie zajęła mi około 10-15 prób. Nie liczyłem i nie chcę skłamać. Na początku próbowałem odnaleźć jakieś resty z kolanami, lecz kluczem do pokonania drogi było szybkie i równe wspinanie.

Drogę można podzielić na dwie części, z czego pierwsza jest zdecydowanie łatwiejsza i bardziej przewieszona. Po niej następuje trudniejsza sekwencja 6 przechwytów, która prowadzi do drugiej części, czyli tego jednego kaloryfera, którego trzeba mocno ściskać nogami, rękami… czymkolwiek :)

Jeżeli mogę to bardzo chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy pomogli mi dosięgnąć końca tego jednostajnego ścisku. Dzięki wszystkim asekurującym, rodzicom za wsparcie, rodzinie Oddo za miejsce do spania, wszystkim znajomym za wspólne treningi i wyjazdy. Bardzo duże podziękowania należą się przede wszystkim Grzegorzowi "Hobbitowi" Lenartowiczowi, dzięki któremu mój trening miał w tym roku ręce i nogi. Duża wiedza i żelazne podejście sprawiły, że moje spojrzenie na trening uległo znacznej zmianie.

Alex Raczyński
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum