7 sierpnia 2012 12:52

Komentarz Davida Kaszlikowskiego do Komunikatu PZA z dnia 31 lipca 2012

Na oficjalnej stronie Polskiego Związku Alpinizmu, w dniu 31.07.2012 pojawił się Komunikat Zarządu PZA  o tzw. wyprawie weryfikacyjnej na Grenlandię, uzupełniony 3.08 po południu.

Z przykrością muszę zauważyć, że zawiera on treści, co najmniej nieprecyzyjne oraz bardzo niepokojące na przyszłość.

W części z 31.07.2012, o wyprawie weryfikacyjnej, która wyruszyła 18.07.2012, czytamy: „Wyprawa korzysta z materiałów przygotowanych przez zespół roboczy, powołany przez Zarząd PZA i działający w składzie: Janusz Majer, Miłosz Jodłowski, Jacek Fluder. (…)”[wyróżnienia w tekście D.K.]

W uzupełnieniu z 3.08 podpisanym przez Piotra Xięskiego podaje on: „Zespół roboczy d.s. Golden Lunacy otrzymał ze strony Kolegi Davida Kaszlikowskiego materiały które pozwalają na skuteczne nawigowanie w terenie i odszukanie samej drogi oraz pozostawionych w 2007 r. punktów asekuracyjnych (…)”

Informuję, że  wbrew temu, co powyżej napisano, nie przekazywałem żadnych informacji ani materiałów żadnemu zespołowi, w którego skład wchodziłby Jacek Fluder. Z kolei Zespół  ds. GL (ten sam, o którym w Komunikacie podaje się, że jest „zespołem roboczym”) w składzie: Janusz Majer i Miłosz Jodłowski pracujący w tej sprawie (jak widać bez Jacka Fludera) nie przekazywał mi  szczegółowych wiadomości o tej wyprawie. O wyprawie nie wiedziałem prawie nic. Nawet o jej składzie (w żaden sposób z nami niekonsultowanym) dowiedzieliśmy się najpierw z rozmów nieformalnych.

Chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na kwestię prac Zespołu PZA ds. GL.

04.02.2012 dostałem od Zespołu ds. GL pismo, w którym  koledzy napisali:

„Zacznijmy od roli naszego zespołu – …zespół został powołany przez Zarząd PZA, który z kolei realizował uchwałę WZD PZA (19-20 XI w Podlesicach). Dostaliśmy od zarządu (a konkretnie od Piotra Xięskiego) gwarancję niezależności. To my decydujemy o zakresie naszych prac, ich harmonogramie oraz ewentualnym powoływaniu dodatkowych ekspertów.”

Po tym zapewnieniu spotkałem się Zespołem i złożyłem mu obszerne wyjaśnienia.  Na spotkaniu z Zespołem ds.GL poinformowano mnie precyzyjnie, że sprawą nie zajmuje się Zarząd PZA, ani tym bardziej KWW. Był to dla mnie kluczowy wymóg, co do bezstronności prac, ponieważ w KWW, w ramach jej 6-osobowego składu podanego na stronie pza.org.pl, osobami najbardziej aktywnymi są głównie Artur Paszczak i Piotr Xięski (ex-członkowie Kapituły Jedynki, która swój wyrok wydała już blisko rok temu). To właśnie oni dwaj w trakcie spotkania z Kapitułą 17.09.2011 po prostu przerwali jakiekolwiek badania i nie chcieli dokładniejszych zdjęć ani ich analizy przez fachowców, czego byliśmy świadkami i co zostało opisane przez członka Zarządu UKA, Marcina Wernika (nick na forum: notonic), jednego z obserwatorów uczestniczących w I części owego spotkania Kapitułą.

Forum wspinanie.pl post z dn. 10.10.2011 o godz. 19:51:

Istnieje zasadnicze i uprawnione domniemanie, że jakakolwiek próba kontrolowania działań Zespołu PZA ds. GL, przez A. Paszczaka i P. Xięskiego może posłużyć wyłącznie podtrzymywaniu przez nich werdyktu z 17.09 i 21.09, w którym już nas osądzili.

Ich stanowisko w naszej sprawie było czytelne nawet wcześniej, już od chwili ogłoszenia przez nich Apelu z 6 września 2011 (ze stronniczymi danymi), który znajduje się do dziś także na stronie PZA. Chciałbym jednocześnie przypomnieć, że już 04.11.2011 złożyliśmy w PZA pismo w którym poprosiliśmy Związek – argumentując to obszernie – aby Piotr Xięski nie zajmował się naszą sprawą, bowiem to właśnie on był jedną z osób które nie tylko przerwały badania, ale także złożyły nam „nieetyczną propozycję” (17.09,) co do zwrotu nagrody (wspomnianą w w/w relacji obserwatora Marcina Wernika z dn. 10.10.2011, powyżej).

To, że zrobili to (razem z A.Paszczakiem) jako Kapituła, nie zmienia faktu, że to zrobili, i teraz obaj mogą być bardzo zainteresowani bronieniem swojego stanowiska, oraz tuszowaniem faktu, że wtedy działali naruszając wiele reguł przyzwoitości i bezstronności.

Stwarzanie im pod szyldem PZA możliwości weryfikowania tej sprawy, (czyli w tym i samych siebie), de facto najbardziej naraża sam Związek na zarzut elementarnego braku bezstronności. Pytanie tylko czy ktoś w PZA to w ogóle widzi.

Pełny komentarz na:

http://davidkaszlikowski.wordpress.com/2012/08/05/bezstronnosc-a-ostatnie-wydarzenia-wokol-wyprawy-na-grenlandie-2012-komentarz-do-komunikatu-pza.

David Kaszlikowski
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Nawet screenshoty kaszlikujesz? [2]
  Jak sobie porownuje oryginalny post https://wspinanie.pl/forum/read.php?23,528084,page=4 z Twoim screenshotem https://wspinanie.pl/serwis/201208/07komentarz-forum-wpis.jpg…

  7-08-2012
  RockShock

  Nie bój się Dawid-))) [6]
  Cześć, Tak od dawna przypatruje sie awanturom i wszystko było…

  7-08-2012
  fifek

  co sie stało... [43]
  ...że się pozmieniało? [i]Komentarz Dawida Kaszlikowskiego do[...]Pełny komentarz na:[...]Dawid Kaszlikowski[/i]…

  7-08-2012
  dr know