26 sierpnia 2012 18:01

Ciesielski, Mirowski i Serda na Trango Tower

W dniach 18-19 sierpnia po wcześniejszym zaporęczowaniu pierwszego wyciągu, działający przy wsparciu Fundacji Kukuczki zespół Polskiego Związku Alpinizmu w składzie Maciek Ciesielski, Łukasz Mirowski i Mariusz Serda wspiął się na Nameless Trango Tower 6251m.


Trango Tower (fot. arch. Maciek Ciesielski)

Przez pierwsze 21 wyciągów wspinaczka przebiegała Drogą Słoweńską. Fragment ten o trudnościach sięgających stopnia VIII+ został pokonany klasycznie w pierwszej próbie* za wyjątkiem jednego wyciągu VIII-, który z powodu dużego zalodzenia został pokonany w stylu 1xAF.

Droga Słoweńska w tym miejscu “kładzie się”, a jej trudności zdecydowanie maleją. Niestety fragment ten był całkowicie zasypany śniegiem i zalodzony. W związku z tym zespół postanowił wytrawersować w lewo, nowym terenem, by osiągnąć kluczowe spiętrzenie drogi Enternal Flame.

Kolejne dwa kluczowe wyciągi tej drogi zostały pokonane w stylu C1, następne dwa ciut łatwiejsze z odpoczywaniem w przelotach, a ostatnie cztery, w tym dwa lodowe, klasycznie.

Zespół osiągnął, w tym roku całkowicie zaśnieżony szczyt, o godzinie 20.15, 19 sierpnia. Po 4,5h zjazdów linią Enternal Flame, zespół osiągnął miejsce swojego biwaku, czyli Słoneczne Tarasy (5550m**) , skąd o 7 rano rozpoczął zjazdy do podstawy ściany (5225 metrów**).

20 sierpnia o godzinie 9.00, po dokładnie 54 godzinach od jej opuszczenia, zjawiliśmy się z powrotem w Bazie na 4050m**.Zmęczeni, ale szczęśliwi :-).

Z taternickim pozdrowieniem, jeszcze z Skardu
Maciek Ciesielski
Łukasz Mirowski
Mariusz Serda

* Pierwsze osiem wyciągów do Tarasów Maciek znał z swojej próby sprzed 6 lat, wtedy pierwsze trzy prowadził, pozostałe jumarował, w tym roku przeszedł je w pierwszej próbie. Wszystkie pozostałem wyciągi pokonane przez nas klasycznie padły w stylu OS.

** Odczyt za pomocą wysokościomierza w zegarku.

PS Wkrótce prześlemy szczegółowy raport.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Sukces na Trango [24]
    http://www.uka.pl/?p=5382

    26-08-2012
    łojant