5 lipca 2012 12:38

Najlepsi eksplorują Flatanger

Eksploracja Flatanger idzie pełną parą… Norweski rejon, położony mniej więcej 3 godziny jazdy na pn. od Trondheim, na mapie wspinaczkowej Europy pojawił się jakieś dwa lata temu. Teraz gości międzynarodową czołówkę w ramach lokalnego festiwalu wspinaczkowego, na czele z Magnusem Midtboe, Danim Andradą i Ethanem Pringle (za chwilę dołączy do nich Adam Ondra).


Magnus Midtboe na jednym ze swoich projektów
(fot. ethanpringle.com)

To właśnie między innymi dzięki wysiłkom Midtboe i paczki przyjaciół potężny, granitowy rejon zyskał na rozgłosie. Wrażenie robi zwłaszcza olbrzymia jaskinia Hanshallaren, prawdziwe monstrum – parametry mówią same za siebie: wysokość ok. 150 m, szerokość ok. 400 m, przewieszenie ok. 100 m. To tutaj w ubiegłym roku Holender Jorg Verhoeven poprowadził Nordic Flower 9a, pretendująca do najtrudniejszej drogi w jaskini.

Z Nordic Flower sprawnie poradził sobie teraz Ethan Pringle. Przy okazji zweryfikowane zostały trudności. Już Magnus, który ma na koncie pierwsze powtórzenie (2011), wspominał o 8c+, natomiast czarodziej skały Dani Andrada po zastosowaniu serii klinowań zalicytował nawet 8c. Wycena w tym przypadku to jednak sprawa wtórna, wszyscy podkreślają przede wszystkim wyjątkową urodę drogi.

Nordic Flower doczekał się w ostatnich dniach również wariantu. Pringle połączył pierwszy odcinek NF z linią obitą przez Midboe. W rezultacie powstała 45-metrowa Nordic Plumber w trudnościach około 8c.


“Nordic Plumber” (fot. ethanpringle.com)

Inna ze świeżych realizacji Ethana Pringle we Flatanger to Eye of Odin 8c+. O FA na drodze (wybrana jako “money route” – panowie, którzy poradzili sobie z drogą, skasowali za przejście sporą sumkę pieniędzy), Amerykanin ścigał się z Danim Andradą i Magnusem Midtboe. Wygrał Ethan, zaraz po nim przy łańcuchu zameldował się Dani.


Trawers po podchwytach na "Eye of Odin" (fot. Dag Stuan)

Poniżej Odin na filmie:

Więcej o tym, co dzieje się obecnie we Flatanger na blogu Ethana Pringle.

Brunka

Źródła: ethanpringle.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Trochę się pojebało w tym całym wspinaniu [17]
    Czytając notkę o eksploracji Flatanger i oglądając film z z…

    5-07-2012
    Samuel