19 lipca 2012 12:34

Barbara Zangerl na Super Cirill

Odkąd kilka lat temu przerzuciła się z boulderów na wspinanie z liną, robi coraz ciekawsze przejścia. Jakieś trzy lata temu Barbara Zangerl z powodów zdrowotnych (kłopoty z kręgosłupem) postawiła na skały i wielowyciągówki. Na efekty nie trzeba było długo czekać, szybko pojawiła się pierwsza 8c w dorobku Austriaczki – Erntezeit w Vorarlbergu, a potem również drogi wielowyciągowe.

Ostatnim "nabytkiem" Barbary jest wizytówka Ticino, 200-metrowa Super Cirill 8a/8a+ na Parete di Sonlerto.


Barbara Zangerl na "Super Cirill" (fot. print screen z filmu)

Droga biegnie systemem rys, zacięciami, eksponowanymi trawersami, ma również wymagające płytowe partie. W sumie dziewięć odcinków bardzo technicznego wspinania (cruxem jest palczasta, podwójna rysa na wyciągu nr 6), w przeważającej części na własnej asekuracji. Wyjątek stanowi sześć boltów rozmieszczonych na pierwszych sześciu wyciągach, w  miejscach, gdzie da się niczego założyć. Warto dodać, że Super Cirill ma na koncie również Ines Papert (2011).  

Poniżej filmowe ujęcia z Super Cirill – wspina się Barbara Zangerl, filmuje Bernardo Gimenez (Black Diamond):

Debiut na Barbary Zangerl w wielowyciągowym wspinaniu to Hotel Supramonte (8b, 400 m) na Punta Cucuttos w wąwozie Gorropu, poprowadzony w 2011 roku. Było to jednocześnie trzecie kobiece przejście sardyńskiego klasyka, po Słowence Martinie Cufar i Szwajcarce Ninie Caprez. Rok później Barbara wspięła się na Délicatessen 8b na Punta d’u Corbu (Bavella, Korsyka), jako druga kobieta, po Caprez.

Brunka

Źródła: blackdiamondequipment.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ładna rysa [3]
    Fajnie wygląda ta Super Cirill, szkoda że za mało się…

    19-07-2012
    MrDżony