31 lipca 2012 12:05

Adam Bielecki na szczycie K2!

W dniu dzisiejszym – 31 lipca 2012 – Adam Bielecki zdobył drugi szczyt świata K2 (8611 m). Taką informację otrzymaliśmy smsem od Marcina Kaczkana dzisiaj o 11.00 czasu polskiego (14.00 pakistańskiego). Na ten moment nieznane są żadne szczegóły – kiedy i skąd nastąpił atak oraz gdzie obecnie znajdują się Adam Bielecki i Marcin Kaczkan. Nie możemy też potwierdzić tej informacji z innego źródła.

Adam Bielecki, Marcin Kaczkan
Adam Bielecki i Marcin Kaczkan

Wiadomo, że na szczycie stanęła duża – blisko 20-osobowa – grupa alpinistów i Szerpów. Miało to miejsce o godzinie ok. 11.00 czasu pakistańskiego. Jedynie Adam Bielecki i jeden himalaista irański weszli na szczyt bez użycia aparatury tlenowej.

Wejścia dokonano drogą Abruzzi od strony Pakistanu. Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi. Wcześniej pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz i było to w 1986 roku. Mimo wielu polskich ataków i prób droga ta dopiero dzisiaj doczekała się drugiego polskiego przejścia. K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. O pełni sukcesu będzie można mówić, gdy Adam i Marcin powrócą do bazy.

K2 to drugi co do wysokości szczyt świata – 8611 m n.p.m. Wyprawa będzie się wspinać drogą pierwszych zdobywców Żebrem Abruzzi. Baza jest położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5300 m. Stąd droga prowadzi dalej lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo – wschodniego filara (Żebro Abruzzi) gdzie jest miejsce obozu I na wys. ok 6100 m. Dalej droga pnie się w górę poprzez trudny technicznie komin House’a do obozu II 6700 i poprzez Czarną Piramidę do obozu III 7300 m. Obóz IV rozbija się na tzw. Ramieniu skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Na tym odcinku trudności techniczne rosną w Szyjce Butelki – stromym kuluarze ograniczonym od prawej ogromnym serakiem, będącym źródłem niebezpieczeństw obiektywnych (obrywy). Droga Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki – szczególnie trudna podczas zejścia.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015”, który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Artur Hajzer (łącznik pozostający w Polsce)

Źródła: Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Bielecki zdobył K2 [20]
  Mam nadzieję, że to prawda :-) Kaczkan wyłączył telefon i…

  31-07-2012
  artur hajzer

  Brawo! [7]
  Wielkie gratulacje Adam! Pomyślnego zejścia do BC!

  31-07-2012
  Jacek Kierzkowski