18 czerwca 2012 10:45

Theoreme de la Peine – nowa droga na Latok II

Francuski zespół Mathieu Maynadier, Bletton Antoine, Pierre Labbre i Sebastien Ratel poprowadzili w dniach 2-5 czerwca br. nową drogę na południowo-zachodniej ścianie Latok II (7108 m).


Linia drogi „Theoreme de la Peine” na Latok II
(fot. Maynadier-Bletton-Labbre-Ratel)

Złe warunki pogodowe sprawiły, że proces aklimatyzacji zespołu przed zaatakowaniem Latok II ograniczył się do spędzenia tylko jednej nocy na 5800 m. Optymistyczne prognozy pogody skłoniły Francuzów do szybkiego przepakowania i wyruszenia do góry tego samego dnia, którego założyli bazę. Pierwszą noc spędzili w okolicy szczeliny brzeżnej.

3 czerwca o 6 rano weszli w ścianę, przechodząc dość szybko pierwsze 500 metrów. Z tego miejsca, po trawersie wiodącym  śnieżnym terenem, osiągnęli duży żleb. Około 8 wieczorem zmuszeni zostali do zabiwakowania i po nocy spędzonej w kucki na lodzie, rankiem rozważali powrót do bazy. Jednak ładna, słoneczna pogoda skłoniła ich do kontynuowania wspinaczki i po kolejnych 18 godzinach zabiwakowali drugi raz na śnieżnym polu na wysokości 6800 m, blisko wierzchołka Latok II.


Wspinaczka w mikstowym terenie
(fot. Maynadier-Bletton-Labbre-Ratel)

Trzeciego dnia po 12 godzinach wspinaczki zespół osiągnął grań szczytową na wysokości około 7000 metrów. Pomimo tego, że od wierzchołka dzieliło ich tylko około 100 metrów w pionie, głęboki śnieg na grani bardzo spowolnił tempo. Dopiero cztery godziny później Francuzi stanęli na wierzchołku. Wytyczona przez nich droga Theoreme de la Peine  (2000 m, M5, ED-) jest dopiero piątą drogą na leżącym w Karakorum Latok II.

W 1977 roku pierwszego wejścia dokonał włoski zespół Ezio Alimonta, Renato Valentini i Toni Mase. Dopiero 20 lat później ludzka stopa ponownie została postawiona na wierzchołku – byli to członkowie niemieckiego zespołu: Alex i Thomas Huberowie, Conrad Anker i Tony Gutsch  po wytyczeniu drogi Tsering Monsong (VII 5.10 A3) na południowo-zachodniej ścianie. W tym samym czasie ich koledzy Franz Fendt i Christian Schlesener wytyczyli nową drogę Nomadu. Ostatnie wejście miało miejsce w 2009 roku za sprawą zespołu Alvaro Novellon i Oscar Perez, którzy osiągnęli szczyt przez północno-zachodnią grań. Wyprawa ta odbyła się szerokim echem ze względu na śmierć Pereza w zejściu ze szczytu.

Wilan

Źródła: Alpinist




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum