24 maja 2012 09:35

Solowe przejście Lamy na Pré de Bar

14 maja David Lama przeszedł samotnie w bardzo dobrym stylu drogę Les Barbares na Pointe Raphel Borgis du Pré de Bar w masywie Mont Blanc.


Ściana Pointe Raphel Borgis du Pré de Bar z linią drogi "Les Barbares" (fot. David Lama)

Droga wytyczona w dniach 11-15 lutego 2003 roku przez francuski zespół Stephane Benoist i Patrick Pessi zyskała wycenę ED 5.9 A2+ 80°. Biegnie logiczną linią przez północno-zachodnią ścianę Pointe Raphel Borgis du Pré de Bar. W 2010 roku drogę powtórzył zespół Louis Laurent, Pierre Labre i Aymeric Clouet. Na chwilę obecną brak informacji o innych powtórzeniach i wszystko wskazuje na to, że przejście Lamy jest dopiero drugim powtórzeniem i pierwszym samotnym przejściem tej wymagającej linii.

Austriak wszedł w ścianę o 4 rano i po przeżywcowaniu łatwiejszych, dolnych partii ściany dalej wspinał się z autoasekuracją. Po trudnym, skalnym odcinku dotarł około 7.30 do połowy ściany, gdzie zatrzymał się na odpoczynek przed kluczowym fragmentem drogi. 50-metrowy kluczowy fragment zajął Austriakowi 1,5 godziny. Powyżej trudności wspinaczka wiodła lodowymi nitkami, które wyprowadziły Davida na wierzchołek. Szczyt osiągnął po 13 godzinach akcji. Zjazdy wiodły w linii wspinaczki i po 3 godzinach Lama doszedł do swojego namiotu na lodowcu Argentiere.

Zdaniem Lamy była to najtrudniejsza droga, jaką przeszedł w masywie Mont Blanc, a samą ścianę określił jako najtrudniejszą w otoczeniu lodowca Argentiere – praktycznie bez słabych punktów. Wspinaczka, choć bardzo wymagająca, jest także wyjątkowej urody.

Wilan

Źródła: planetmountain

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum