22 maja 2012 13:05

Catxasita 9a/a+ – krewna Catxasy

Santa Linya to bez dwóch zdań prawdziwa kopalnia sportowych ekstremów. Można się jednak nieźle w tej łamigłówce pogubić, nie tyle z racji w ogóle ilości dróg, ile liczby wariantów, kombinacji itp., które biegną stropem jaskini.

Miłością do Santa Linya i tutejszych „zlepieńców” pała np. Brytyjczyk Tom Bolger, mieszkający zresztą niedaleko rejonu. To właśnie tu zrobił większość swoich topowych przejść i tu bawi się od dłuższego czasu we własne realizacje. Najnowszym pomysłem Bolgera jest Catxasita 9a/a+.


Tom Bolger na "Catxasita" 9a/a+ (fot. Henning Wang)

Nazwa nie bez powodu brzmi prawie jak Catxasa 9a+, którą wytyczył w 2011 roku Chris Sharma (sam projekt obił Dani Andrada). Jest to bowiem, jak łatwo się domyślić, kombinacja – a dokładnie połączenie startu Catxasy z Fabelitą 8c (sama Catxasa kończy się Fabelą 8c+).

Kto wie, czy Catxasita w ogóle by powstała, gdyby nie to, że Brytyjczyk od dłuższego czasu pracuje właśnie nad drogą Sharmy, a brytyjska „nowość” jest tylko etapem do realizacji głównego celu…

Na liście Toma Bolgera z Santa Linya znajdziemy między innymi: Ciudad de Dios 9a/9a+, Fuck the system 9a, Direct open your mind 9a, Direct into your Fabelita 9a (pierwsze przejście).

Więcej na blogu Toma.

Brunka

Źródła: ukclimbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Catxasita 9a/a+ [1]
    Santa, być może pozornie wydaje się być zamotką, ale jest…

    22-05-2012
    gagat