8 maja 2012 15:31

Barbara Zangerl znów wielowyciągowo – tym razem na Korsyce

Coraz więcej kobiet decyduje się ostatnio na wspinanie wielowyciągowe. Obok znanych już duetów z sukcesami na koncie (np. Nina Caprez /Cédric Lachat i Caroline Ciavaldini/James Pearson) za wspinanie na dużej ścianie stawia od jakiegoś czasu również Barbara Zangerl.


Barbara na "Délicatessen" 8b, Bavella, Korsyka 2012
(fot. Klaus Dell’Orto / adidas Outdoor)

Austriaczka kojarzona głównie z topowymi przejściami boulderowymi – chociażby pierwszy kobiecy rekord trudności na Pura Vida 8A+/B w 2008 roku – z powodu problemów z kręgosłupem przerzuciła się w ostatnich latach na wspinanie z liną (z małymi wyjątkami np. na kultowe Melloblocco, gdzie zajęło tydzień temu 2. miejsce).   

W ubiegłym roku Barbara zadebiutowała wielowyciągowo na sardyńskim klasyku Hotel Supramonte (8b, 400 m) na Punta Cucuttos w wąwozie Gorropu, notując przy okazji trzecie przejście kobiece (po Słowence Martinie Cufar, 2004 i Szwajcarce Ninie Caprez, 2010). Prawie równo rok później, pod koniec kwietnia br., wspięła się na 150-metrową Délicatessen 8b na Punta d’u Corbu (Bavella, Korsyka), tym razem jako druga kobieta (jej partnerem od liny był Emanuel Falch). Rok temu drogę pokonała wspomniana Nina Caprez, robiąc z Lachatem zarazem pierwsze powtórzenie.


Wspinanie na "Délicatessen" w wykonaniu Austriaczki
(fot. Klaus Dell’Orto / adidas Outdoor)

Délicatessen wytyczyli w 1992 roku Arnaud Petit i Stéphane Husson (pierwsze przejście klasyczne 2001). Linia składa się z pięciu wyciągów: na sam początek najtrudniejszy, techniczny odcinek 8b, następnie dwie bardziej siłowe partie w trudnościach 7c i 7c+, płytowy odcinek 8a z boulderowym cruxem w okolicach 7B i na koniec jeszcze partia za 6c.

Brunka

Źródła: kairn.com, adidas.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Komentarz: Barbara Zangerl znów wielowyciągowo - tym razem na Korsyce - zgodnie z przewodnikiem Rocca e Sole [2]
    Witam, Zgodnie z przewodnikiem Rocca e Sole autorstwa Jean-Paul'a Quilici…

    9-05-2012
    ai87871