Wspinacz z klasą – wersja druga
Poprosiliśmy forumowiczów o dyskusję nad ogólnymi zasadami zachowania się w skałach. Dziękujemy za wszystkie głosy. Jest nieźle, ponieważ jedyne kontrowersje wzbudził zapis o pierwszeństwie prowadzenia nad wędką :). Jako, że proponowane zasady mają pozytywnie wpływać na to, co dzieje się w skałach, zmieniliśmy ten punkt na łagodniejszy i ogólniejszy. Uwzględniliśmy także językowe uwagi.
Przy okazji zachęcamy jednak do korzystania z zaleceń zawartych w punkcie ostatnim (Edukacja, edukacja). Wydaje się, że jedynie przez systematyczne zwracanie uwagi na niewłaściwe zachowania możemy je zminimalizować. Oburzenie na forum nie wystarczy. Na koniec mała uwaga – rozpisywanie się o rękoczynach jako metodzie "perswazji" raczej nie ma nic wspólnego z savoir vivre, co więcej ktoś może wziąć sobie zbytnio do serca te "rady"… |
Na forum wspinanie.pl od jakiegoś czasu pojawiają się głosy o potrzebie szerszej akcji edukacyjnej skierowanej do wspinaczy. Jedną z przyczyn zwrócenia uwagi forumowiczów na problem nagannego zachowania niektórych z nas było niedawne zamknięcie części Doliny Brzoskwinki.
W większości popularnych rejonów w weekendy
pod skałami jest pełno
Postanowiliśmy zatem, że w związku z planowanym na początek maja wydaniem nowego przewodnika po Jurze Środkowej, spróbujemy stworzyć coś na kształt przykazań kulturalnego wspinacza, pod roboczym hasłem "Wspinacz z klasą". Pierwowzorem były zapisy przygotowane przez amerykański Access Found.
Zapraszamy do dyskusji nad poniższymi przykazaniami. Czasu nie ma dużo, przewodnik zostanie oddany do druku w najbliższą środę.
Wspinacz z klasą Wspinanie stało się bardzo popularne i jest nas w skałach i górach coraz więcej. Od tego, jak wszyscy będziemy się zachowywać, zależy przyszłość dostępu do rejonów wspinaczkowych oraz to czy wyjazd w skały będzie nadal przyjemnością. Przestrzegając kilku prostych reguł możemy pokazać właścicielom i zarządcom terenów skalnych, że naprawdę dbamy o nasze góry i skały. Tym samym umożliwimy sobie i innym wspinaczom radość ze wspinania, niezmąconą brudem i chamstwem. Parkuj i zostań na szlaku – jeździsz w skały, by oderwać się od cywilizacji. Staraj się więc zostawiać samochód w miejscach do tego przeznaczonych. Korzystaj z istniejących ścieżek, schodząc ze szlaku niszczysz roślinność i możesz wejść na prywatny teren. Przestrzegaj zakazów – nie wspinaj się w zamkniętych rejonach. Łamiąc istniejące zakazy – często regulowane ochroną przyrody lub własnością prywatną, możesz doprowadzić do powstania kolejnych. Bądź świadomy – staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o rejonie, do którego się wybierasz. Jeśli dowiesz się o gniazdujących ptakach lub problemach z dostępem, wybierz inny cel. Tylko spokojnie… – wspinanie wymaga ogromnego zaangażowania i wywołuje emocje, pomyśl jednak o wspinających się obok oraz mieszkających w pobliżu. Postaraj się nie krzyczeć, wystrzegaj się przekleństw, patenty podawaj jak najciszej i nie odtwarzaj głośno muzyki. Bez białych plam – pamiętaj, że ślady magnezji są jednym z kilku widocznych znaków naszej działalności, Staraj się likwidować te najbardziej rażące i czyść znaczniki chwytów i stopni, pozwalając wspinającym się po tobie na wspinaczkę bez znajomości. Zabieraj śmieci – nie zaśmiecaj skał. Weź torebkę na śmieci i pozbieraj własne, zawsze możesz też zebrać choć kilka cudzych. Potrzeby fizjologiczne załatwiaj z dala od skał, ścieżek i potoków. Wspinaczkowy savoir vivre – respektuj etykę w danym rejonie. Pamiętaj, że inni także chcą się powspinać, ogranicz do minimum obleganie drogi. Nie niszcz ringów zjazdowych i wędkę zakładaj z własnego karabinka; ostrzegaj innych, gdy zrzucasz linę lub inny sprzęt. Edukacja, edukacja – jeżeli inny wspinacz krzyczy, śmieci lub łamie którąś z ogólnie przyjętych reguł, grzecznie zwróć mu uwagę, że może spowodować np. zamknięcie rejonu. W wielu przypadkach ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy ze skutków swoich działań. |
(W)Spinacz z klasą [147]
"Przestrzegaj zakazów - nie wspinaj się w zamkniętych rejonach, łamiąc…
Rychu-TM