4 kwietnia 2012 14:55

Subiektywny test butów wspinaczkowych Konrada Ociepki wraz z dodatkiem

Publikujemy wyniki testu, jaki dla naszego portalu przeprowadził Konrad Ociepka. Konrad wspinał się w 5 modelach butów przez wiele miesięcy i co ważne, w różnych miejscach i różnym typie skały oraz dróg. Dzięki temu mógł porównać możliwości i przeznaczenie wybranych modeli. Głównym założeniem testu było sprawdzenie jak największej liczby butów przez jedną osobę.

Nie udało nam się zebrać pozostałych modeli w odpowiednim rozmiarze i w przypadku tych butów zamieściliśmy dodatek z opiniami pozostałych testerów – Maćka Oczko (Five Ten Hornet), Piotra Turkota (Five Ten Arrowhead) i Doroty Dubickiej (Boreal Krypto oraz Red Chili Spirit VCR). Ciekawe może być porównanie opinii Doroty oraz Konrada w przypadku Krypto oraz Spirita (choć w tym wypadku różni się sposób zapięcia).


Buty testowane przez Konrada Ociepkę: Rock Pillars Strike LU, Boreal Krypto, Red Chilli Corona VCR, Red Chilli Spirit Speed, Rock Pillars Ozone QC. Dodatkowo przetestowaliśmy również dwa modele Five Ten: Hornet (Maciek Oczko) oraz Anasazi Arrowhead (Piotr Turkot). Uzupełnieniem dla testu Konrada jest również opinia Doroty, która wspinała się w Red Chilli Spirit VCR oraz Boreal Krypto.

Testowane modele – Konrad Ociepka:

dodatek:

Test Konrada Ociepki:

Każdy z testowanych przeze mnie modeli starałem się sprawdzić w jak największej ilości sytuacji wspinaczkowych. Wspinałem się w nich w polskich skałach, na panelu, a w niektórych lepszych modelach także na wielowyciągówkach w granicie i w wapieniu. Miałem do dyspozycji następujące modele: Rock Pillars Strike LU, Boreal Krypto, Red Chilli Corona VCR, Red Chilli Spirit Speed, Rock Pillars Ozone QC.

Starałem się zwracać uwagę tylko na najważniejsze i najbardziej przydatne cechy buta wspinaczkowego, zgodne z jego zastosowaniem. Jeżeli miałem do dyspozycji buta z niższej półki, to nie pisałem, jak sprawdziłyby się w górach, bo nigdy bym ich tam ze sobą nie zabrał. Buty zostały opisane w kolejności od najgorszego do najlepszego. Na końcu każdego opisu dodałem główne zalety i wady poszczególnych modeli oraz sugerowane przeze mnie przeznaczenie [przyp. red. – przedstawienie buta kończy tabelka z informacjami producenta].

Rock Pillars Strike LU

Jest to miękki but wspinaczkowy przeznaczony dla osób początkujących. Charakteryzuje go bardzo prosta budowa (w moim odczuciu nawet zbyt prosta). Po włożeniu buta miałem wrażenie, że jest to kawałek gumy z przymocowanym do niego materiałem. Brak asymetrii jest co prawda istotną cechą, szczególnie dla początkujących wspinaczy, ale odniosłem wrażenie, że Strike wymusza nienaturalną pracę nóg na stopniach. Jego prosta budowa sprawia, że nie ufamy obciążanym stopniom i większe obciążenie idzie na ręce. Niestety nie mogę polecić tego buta do wspinania w skałach, a jedynie na ścianie wspinaczkowej. Chociaż zaznaczam, że przy ilości modeli w podobnej cenie, jakie mamy dziś dostępne na rynku, powstrzymałbym się przed kupnem Strike’a.

Przeznaczenie: ściana wspinaczkowa.

Plusy: prosta, nieasymetryczna budowa.

Minusy: brak precyzji, kwalifikujący go, jako but na łatwe wspinanie na ścianie wspinaczkowej.

Dla kogo: początkujący.

Informacja producenta
Guma/podeszwa: Vision Rubber 22P
Cholewka: Skóra syntetyczna
Śródpodeszwa: TRONIFLEX 1,1 mm
Konstrukcja/profil: delikatnie asymetryczna
Waga: para 7 UK – 406 g
Rozmiary: 2 do 13 UK
Cena: 279 zł
Charakterystyka: Buty wspinaczkowe, których zaletą jest komfort i trwałość. Idealne dla początkujących i średniozaawansowanych wspinaczy. Wersja wiązana (Lace- Up).
Podstawowym atutem modelu Strike, są wysokiej jakości materiały oraz precyzyjna konstrukcja. Te dwa główne założenia pozwalają na osiągnięcie doskonałej funkcjonalności zarówno w skałach, jak i na panelu.
Przeznaczenie: Początkujący oraz średniozaawansowani wspinacze.

—————————–

Boreal Krypto

Pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy po założeniu tego modelu to komfort. Jest to szeroki but i bardzo dobrze dopasowuje się do stopy. Poleciłbym ten model osobom o masywniejszej stopie. Jest to but o średniej sztywności i bardzo dobrze pracuje na tarcie. Nie zabrałbym go jednak na trudniejsze drogi w skałach. Posiada mało precyzyjny czubek i źle sprawdza się na dziurkach i mniejszych krawądkach. Mocną cechą tego buta jest dobrze pracująca pięta. Osoby o węższych stopach mogą na tyle mocno zacisnąć rzepy, że także będą się w nim czuli komfortowo. Jest to dobry but na ścianę wspinaczkową i na drogi wspinaczkowe w skałach z dużymi stopniami.

Przeznaczenie: ściana wspinaczkowa, łatwe drogi w skałach i trudniejsze w przewieszeniu.

Plusy: wygoda budowa umożliwiająca dopasowanie go do każdego rozmiaru stopy, niezła pięta.

Minusy: masywny czubek dyskwalifikujący go jako buta do ekstremalnych wspinaczek.

Dla kogo: początkujący.

Informacja producenta
Guma/podeszwa: Boreal FS-Quattro. Grubość 4 – 4.6 mm zależnie od rozmiaru. System IRS na pięcie
Cholewka: Najwyższej jakości skóra split-hide z podwójnym zapięciem velcro. Język z wyściółką zespolony z cholewką. Wzmocnienie z gumy na nosku buta. Wewnętrzne wykończenie bez wyściółki.
Śródpodeszwa: Średnio sztywna półpodeszwa anatomicznie uformowana
Konstrukcja/profil: Slip last
Waga: 485 gr para. Rozmiar 6.
Rozmiary: 2-12 UK z rozmiarami połówkowymi.
Cena: 279 zł
Charakterystyka: Precyzyjne dopasowanie do stopy, zapewniające idealną pracę noska i pięty. Specjalny profil noska gwarantuje idealną pracę na najmniejszych nawet stopniach.
Przeznaczenie: Idealne na ekstremalne techniczne, pionowe, a także przewieszone drogi.

———————————

Red Chili Corona VCR

Bardzo miękki but przeznaczony głównie do boulderingu. Jest wygodny, z łatwością dopasowuje się do stopy. Posiada dobrze działającą piętę. But przeznaczony do wspinania wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dobre czucie stopni. Świetnie sprawdza się na ścianie wspinaczkowej i na boulderach w skałach. Nie poleciłbym go natomiast do wspinania po dłuższych drogach i w górach. Duża miękkość tego buta sprawia, że mięśnie w stopie pracują bez wytchnienia i bardzo szybko się męczą. Już po zrobieniu dłuższego trawersu nabiera się ochoty na zejście ze ściany.

Przeznaczenie: ściana wspinaczkowa, bouldery.

Plusy: wygoda, bardzo dobra praca na tarcie, pięta.

Minusy: tylko na krótkie wspinaczki.

Dla kogo: od osób średniozaawansowanych do profesjonalistów.

Informacja producenta
Guma/podeszwa: Super sticky 4.5 mm RX2 Red Chili
Cholewka: Wykonana z jednego kawałka syntetycznego, małorozciągliwego materiału.
Śródpodeszwa: Skórzana wkładka.
Konstrukcja/profil: Brak asymetrii.
Waga: UK 8 – 430 g
Rozmiary: UK 5 – 10 1/2
Cena: 299,99 zł
Charakterystyka: Konstrukcja tego modelu gwarantuje idealnie trzymanie stopy zarówno w tylnej, jak i przedniej części buta. Nowa, ostro profilowa konstrukcja pięty zapewnia jeszcze większą skuteczność wspinania. Czubek buta oblany jest usztywniającą opaską gumową zapewniającą maksimum precyzji oraz komfortu, niezależnie od rodzaju skały.

W śródstopiu i nad piętą zastosowano dodatkową warstwę gumy poprawiającą właściwości wspinaczkowe buta. Dzięki dwóm pętelkom umieszczonym na pięcie, Corona VCR jest niezwykle łatwa do założenia, a dzięki parze rzepów Velcro, dobrze dopasowana do stopy. Atutem butów jest również syntetyczna wyściółka, zapewniająca komfort stopom.

Przeznaczenie: High-endowy asymetryczny but dla wspinacza niegodzącego się na kompromisy, zapewniający maksimum czucia, niezależnie od okoliczności.

———————————

Red Chilli Spirit

Jest to miękki, sznurowany but o nieasymetrycznym kształcie (ale nie tak miękki, jak jego siostra, Corona VCR). Z tego powodu jest przeznaczony do wspinania w przewieszeniu, po dużych stopniach, albo wszędzie tam, gdzie wymagana jest dobra praca tarciowa. Zaczynałem się w nim wspinać w polskich skałach, gdzie sprawowały się dobrze, ale raczej na łatwiejszych lub przewieszonych drogach. Doskonale nadaje się do wspinania w granicie i oczywiście na ścianie wspinaczkowej. Jeżeli chodzi o piętę, z której najczęściej korzystamy w trakcie boulderingu, to działa przyzwoicie, ale nie tak dobrze, jak ta w Rock Pillars Ozone.

Spirit nie jest asymetryczny, ma bardzo prostą budowę, co sprawia, że jest wygodny i stopa nie męczy się szybko. Jest butem sznurowanym, więc możemy nieznacznie powiększyć jego objętość i w gorszych warunkach założyć skarpetki. Mam szczególny sentyment do tego buta, bo to w nim wspinałem się po Voie Petit. I właśnie w takim rodzaju wspinania, moim zdaniem, sprawdza się najlepiej. Na wapiennych Nowych Szatach Cesarza, gdzie dominują małe krawądki oraz dziurki, stopy męczyły się już dużo szybciej i przeszkadzał brak pewności w obciążaniu stopni. Wtedy z przyjemnością zmieniłem spirita na Rock Pillarsowego Ozona.


Konrad wspinał się w Spiritach Red Chilli na wyciągu 7b, „Voia Petit”, Alpy
(fot. Maciek Dziedzic)

Przeznaczenie: ściana wspinaczkowa, skały z dobrym tarciem i dużymi stopniami. Wspinanie z liną, wielowyciągówki.

Plusy: prosta budowa (wygoda), dobra praca na tarcie i w przewieszeniu.

Minusy: nie nadaje się na wspinanie po ekstremalnie małych stopniach.

Dla kogo: but przeznaczony zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Informacja producenta
Guma/podeszwa: Guma 4,5 mm RX2
Cholewka: Wykonana z jednego kawałka syntetycznego, małorozciągliwego materiału.
Śródpodeszwa: Skórzana wkładka.
Konstrukcja/profil: Brak asymetrii.
Waga: UK 8 – 440 g
Rozmiary: UK 5 – 10 1/2
Cena: 279,99 zł
Charakterystyka: Spirit to klasyczny, uniwersalny model Red Chili. Podczas wspinaczki jest nie tylko bardzo komfortowy ale i zadziwiająco precyzyjny. Równie dobrze sprawdzi się na VI.1 jak i VI.5. Łatwo dopasowuje się do stopy, a dzięki zastosowanym materiałom długo utrzymuje prawidłowy kształt, nadmiernie się nie defasonując.

Nowa, mocniejsza konstrukcja podeszwy zapewnia lepsze czucie skały i większy komfort. Sznurówki poprowadzone przez całą długość buta gwarantują mocne i pewne trzymanie stopy. Dobrze wyprofilowany czubek buta odpowiada za idealną pozycję buta, niezależnie, czy to w dziurkach czy na krawądkach.

Wzmocniona dodatkową warstwą gumy pięta gwarantuje sztywność oraz bezpieczeństwo podczas wspinania. Miękki język oraz wygodna wyściółka gwarantują komfort nawet podczas wielogodzinnej wspinaczki.

Przeznaczenie: Uniwersalny model przeznaczony od początkujących po zaawasowanych wspinaczy, na różne rodzaje wspinaczek – od sztucznych ścianek po góry.

———————————

Rock Pillars Ozone QC

Już po pierwszym założeniu ten but wzbudził moje zaufanie. Przy dobrym doborze rozmiaru nie trzeba marnować czasu na żmudne rozbijanie buta i czekanie aż dopasuje się do stopy. Już pierwszego dnia wspinałem się w nim po drodze o trudnościach VI.6+ i czułem się pewnie. Cechuje się średnią twardością i świetnie nadaje się do wspinania po małych stopniach, pracuje także bardzo dobrze na tarcie.

Nie jest asymetryczny i nadaje się do dłuższych wspinaczek. Boulderowców na pewno zachwyci precyzyjna pięta – zdecydowanie najlepsza w testowanych przeze mnie modelach. Właściwie jest to but uniwersalny, ale przeznaczony do ekstremalnych wspinaczek. Trudno znaleźć jego słabe strony.


Konrad preferuje dobrze dopasowane buty (fot. wspinanie.pl)

Przeznaczenie: skały, bouldery, wielowyciągówki.

Plusy: doskonała praca na tarcie, precyzyjny czubek umożliwiający obciążanie bardzo małych stopni, świetna pięta.

Minusy: brak.

Dla kogo: but przeznaczony zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.


Konrad podczas testów w Jaskini Mamutowej – na „Nieznośnej Lekkości Bytu Extension” w Ozonach Rock Pillarsa (fot. wspinanie.pl)

Informacja producenta
Guma/podeszwa: Vibram XS Grip 4 mm
Cholewka: Skóra syntetyczna – mikrowłókna PES.
Śródpodeszwa: Suflex – 3D Fit
Konstrukcja/profil: Średnia asymetria.
Waga: 454 g (7 UK)
Rozmiary: 3-13 UK
Cena: 379 zł
Charakterystyka: Dopasowane do anatomii stopy wspinacza z zastosowaniem najnowocześniejszych materiałów oraz technologii. Jedną z technologii jest 3-ForceR System to unikalna, opatentowana konstrukcja przedniej części buta, która opiera się na zastosowaniu w okolicy przódstopia specjalnie formowanego płata gumy. Opina on boki buta, aktywnie stabilizując tą część stopy (okolice palców) podczas stawania na drobnych krawądkach oraz stabilizuje duży palec przed ruchem poziomym.

Wewnątrz buty posiadają wyściółkę, dzięki której zakładanie butów to prawdziwa przyjemność. But ma również miękki, przyjemny w dotyku język składający się z 3 warstw: kanalikowej siatki, miękkiej pianki i 3D Mesh. Ozon charakteryzuje się średnią sztwynością. Dodatkowo zastosowano w nim system zapinania Quick Closure (QC) – dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałych rzepów Velcro gwarantuje wysoki komfort oraz szybkie i łatwe dopasowanie.

Przeznaczenie: Średniozaawansowani i zaawansowani.

————————–

DODATEK

————————-

Five Ten Hornet (tester Maciek Oczko)

Hornet do bardzo wyspecjalizowany but, miękki i asymetryczny. Ma dobrze dopracowaną konstrukcję, dzięki czemu perfekcyjnie dopasowuje się do stopy. Guma Mysthique jest faktycznie niezwykła ze swoimi właściwościami tarciowymi. Buty sprawdzą się na boulderach i na drogach w dużym przewieszeniu i dachu, zwłaszcza tam, gdzie niewielkie stopnie wymagają dużej precyzji.

Buty, do których mogę przyrównać Hornety, to nieprodukowane już VX Five Tena lub Mantry La Sportivy. Podobnie jak te wąsko wyspecjalizowane modele, Hornet nie nadaje się do bycia podstawową, uniwersalną parą butów, ale zdecydowanie drugą lub trzecią na specyficzne wymogi wspinaczkowych problemów.


Maciek podczas testów w Jaskini Mamutowej (fot. wspinanie.pl)

Przeznaczenie: bouldering, wspinanie w dużym przewieszeniu, zawody.

Plusy: precyzja, tarcie, miękkość, świetna pięta.

Minusy: haczenie palców, wiązanie – co prawda świetnie dopasowuje buta do nogi, ale może być irytujące dla boulderowców.

Dla kogo: tylko zaawansowani wspinacze będą w stanie wykorzystać w pełni możliwości tego buta.

Informacja producenta
Guma/podeszwa: Mystique Stealth
Cholewka: Syntetyczna CowduraT z powłoką 3-D PolytechnicT dla zwiększenia wytrzymałości i odporności na ścieranie, przy zachowanu niskiej wagi materiału.
Konstrukcja/profil: Asymetryczny
Waga: 9 UK – 204,17 g / but
Rozmiary: 6-12 UK
Cena: 499 zł
Charakterystyka: Hornet uszyty został na bazie dopracowanego i stosunkowo wąskiego kopyta, charakteryzuje go asymetria z mocno wygiętym dużym palcem. System wiązania pozwala na perfekcyjne dopasowanie buta do stopy.

Guma MystiqueT Stealh zapewnia wyjątkową przyczepność, precyzję oraz wytrzymałość.

Przeznaczenie: Dla zaawansowanych wspinaczy na trudne i ekstremalne drogi skalne, bouldery, a także zawody.

———————

Red Chili Spirit VRC (tester Dorota Dubicka)

Spirit VRC jest świetnym wyborem chyba przede wszystkim dla początkujących, ewentulanie średniozaawansowanych. Natomiast tam, gdzie w grę wchodzi większa precyzja, gdzie kluczowe będzie czucie skały i jej mało ewidentnych stopni (np. dziurki) – Spirit nie będzie już najlepszym rozwiązaniem.

Główną zaletą omawianego modelu jest dobre wyprofilowanie buta i wygoda, czyli to co początkujący wspinacz ceni sobie najbardziej. Spirit VRC optymalnie opina całą stopę, ma dobrze dopasowaną piętę i świetne rozwiązanie amortyzacji, co docenią zwłaszcza boulderowcy, ale i ci, którym często zdarza się spadać przed pierwszą wpinką :) Amortyzację zapewnia tzw. system Impact Zone, czyli specjalnie wbudowana na pięcie wkładka absorbująca wstrząsy przy upadku.

Osobiście zabrałabym ten akurat model Red Chili na łatwiejsze bouldery, na panel, na przewieszenia lub łatwiejsze drogi w pionie z dobrymi stopniami. A więc, w przypadku wspinania z liną, chyba bardziej na West, niż naszą Jurę. Taki model będzie też niezłym rozwiązaniem na górską wielowyciągówkę, gdzie ważne jest, żeby wytrzymać w bucie jak najdłużej, a noga nadawała się po kilku godzinach wspinania do chodzenia.

Natomiast na trudniejszych drogach w naszym, bądź co bądź często wyślizganym, wapieniu Spirit VRC może rozczarować. To, co daje się zauważyć już po krótkim użytkowaniu, to niezłe tarcie, ale bez szału (guma super sticky 4.5mm RX2) i słabe stanie na mniejszych stopniach, zwłaszcza w dziurkach, ale także na krawądkach.

Reasumując, Spirit VRC docenią głównie dopiero zaczynający się wspinać lub bardziej zaawansowani wspinacze na łatwiejszych i średnio trudnych drogach lub boulderach.

Plusy: wygoda, dobre dopasowanie, system amortyzacji.

Minusy: słabe czucie stopni – dziurek, krawądek; średnie tarcie.

Dla kogo: początkujący i średniozaawansowani wspinacze na łatwiejszych drogach.

Informacja producenta
Guma/podeszwa: Super sticky 4.5 mm RX2 Red Chili
Cholewka: Wykonana z jednego kawałka syntetycznego, małorozciągliwego materiału.
Śródpodeszwa: Skórzana wkładka.
Konstrukcja/profil: Delikatna asymetria.
Waga: UK 8 – 560 g
Rozmiary: UK 5 – 10 1/2
Cena: 279,99 zł
Charakterystyka: Spirit VCR to uniwersalny lecz jednocześnie, dzięki wkładkom amortyzującym, szczególnie przydatny podczas boulderingu. Jego niewątpliwy komfort z pewnością docenią również wszyscy wspinacze wielkościanowi. Wyposażony w system Impact Zone – czyli małą elastomerową płytkę wszytą w tylnej części buta, zapewniającą amortyzację pięty podczas odpadnięcia i uderzenia o ziemię.

Bezpieczeństwo i sztywność zapewniają 3 rzepy Velcro. Dodatkowo, oblana gumą pięta, wzmacnia strukturę buta – Nowa, mocniejsza konstrukcja podeszwy zapewnia lepsze czucie skały i większy komfort.

Lekko asymetryczny czubek buta gwarantuje idealną pozycję stopy niezależnie od wielkości stopni. Jego budowa przypadnie do gustu szczególnie osobom o szerokich stopach. But wykonany jest z wysokogatunkowych materiałów, a wyściółka i język zapewniają komfort nawet na najdłuższej drodze.

Przeznaczenie: Uniwersalny but przeznaczony dla średniozaawansowanych wspinaczy od boulderowców po wspinaczy górskich.

—————————–

Boreal Krypto (tester Dorota Dubicka)

Model charakteryzuje się dosyć masywną budową (przeznaczony jest raczej dla osób z szerszą stopą), stąd pierwsze wrażenie nie jest najlepsze. Po kilku „użyciach” but dopasowuje się jednak do stopy i powoli zaczynamy czuć skałę.

Nie jest to jednak czucie maksymalne, but nie stoi za dobrze zwłaszcza w jurajskich dziurkach (model posiada mało precyzyjny czubek). Dużo lepiej sprawdza się na krawądkach. Nie jest to model ekstremalny, przeznaczony na bardzo trudne drogi, gdzie często kluczowe są precyzyjne ustawienia na małych, kiepskich stopniach. Z drugiej jednak strony w Krypto komfortowo można powspinać się po średnio trudnych drogach, a nawet po trudniejszych z lepszymi, bardziej ewidentnymi stopniami.

Jednym z największych plusów tego modelu jest dobre tarcie, co jak wiadomo w polskich skałach bardzo się przydaje. Drugi plus to wygoda. Buty dobrze opinają stopę, mają też dobrze wyprofilowaną, wysoką piętę.

Przeznaczenie: drogi z względnie dobrymi stopniami, przewieszenia, bouldery.

Plusy: tarcie, wygoda.

Minusy: masywna budowa, słabe stanie na małych stopniach (głównie w dziurkach).

Dla kogo: średniozaawansowani.

Informacja producenta

————————

Five Ten Arrowhead (Tester Piotr Turkot)

Arrowhead od samego początku wzbudza zainteresowanie – na pierwszy rzut oka wygląda na bardziej agresywną wersję klasycznego modelu Anasazi czy Galileo. Wygięcie całego buta nie jest jednak na tyle duże, aby wymuszało naukę wspinania w tego typu „sprzęcie” od początku… Po pierwszym założeniu na stopę uderza bardzo dobre dopasowanie, zarówno w części przedniej (wygięty do dołu duży palec) oraz – co ważne w przypadku pokutującej przez lata pięty achillesowej modeli Five Tena – na pięcie.

Testowany przeze mnie model sprawiał wrażenie trochę za małego (42 – „normalne” buty również noszę w tym rozmiarze; inne modele Five Tena miałem w rozmiarze 41,5), dlatego po kilku pierwszych wspinaczkach szybko je ściągałem :) Jednak w miarę używania przyzwyczaiłem się do tego rozmiaru. Muszę jednak zaznaczyć, że model nie jest dla tych, którzy preferują komfort. W przypadku Arrowhead lepiej mówić o „sportowym” dopasowaniu, które zapewnia dużą precyzję, ale kosztem długotrwałej wygody – nie chodzi tu o to, że but gdzieś uwiera czy gniecie, raczej o czas, w jakim możemy się w nim wspinać.


Podczas testów w „westowej” skale (fot. wspinanie.pl)

Dzięki swojej budowie Arrowhead bardzo dobrze sprawdzają się na wszelkiego typu krawądkach, dziurkach, występach skalnych etc. W „westowej” skale to but na szóstkę, również w naszym śliskim wapieniu radzi sobie dobrze – pozwala na precyzyjne korzystanie ze stopieńków choć w przypadku małych, wyślizganych dziurek trochę zawodzi.

Nie jest to twardy but, więc dłuższe wspinanie po lekko położonych czy też pionowych drogach męczy nogi i palce. Generalnie jest to bardzo uniwersaly model, w którym można wspinać się po większości sportowych dróg skalnych oraz na boulderach. Najlepiej sprawdza się we wszelkich przewieszonych formacjach, gdzie ważne jest precyzyjne obciążanie stopni.

Budowa przedniej części buta, a zwłaszcza brak dodatkowych wzmocnień, powoduje, że Arrowhead gorzej radzi sobie z podhaczaniem czubka. Brak grubszej guma „boleśnie” wpływa również na klinowanie buta podczas wspinaczki w rysach.

Na szczególną uwagę zasługuje świetna konstrukcja i co za tym idzie dopasowanie pięty – właściwości te wzmacnia zastosowana w tym miejscu guma. Arrowhead ułatwiają bardzo haczenie pięty, nie tylko na ewidentnych stopniach ale również na tarciowych „brzuszkach” i zadziorkach.

Przeznaczenie: średniotrudne i trudne sportowe drogi – lekkie i duże przewieszenia, bouldery i zawody.

Plusy: precyzja, świetne czucie stopni – krawądek i ostrych dziurek, bardzo dobre tarcie.

Minusy: miękka górna część czubka buta i podbicie, bolesne podhaczanie i klinowanie. Stosunkowo miękki but, przez co na dłuższych, pionowych drogach męczą się nogi i palce.

Dla kogo: średniozaawansowani i zaawansowani.

Informacja producenta
Guma/podeszwa: Onyxx Stealth
Cholewka: Syntetyczna CowduraT
Konstrukcja/profil: Asymetryczny
Waga: 9 UK – 260,82 g / but
Rozmiary: 1-12 UK
Cena: 499 zł
Charakterystyka: Arrowheads powstał na bazie kopyta 4G Anasazi, charakteryzyje się asymetrycznym kształtem z wygiętym do dou czubkiem buta.

Rant buta został wykonany z bardzo wytrzymałej, zapewniającej wysokie tarcie gumy MystiqueT Stealth natomiast na podeszwie zastosowano OnyxxT Stealth. Konstrukacja buta w połączeniu z jakością gumy zapewnia rewelacyjną pracę na krawądkach.

Przeznaczenie: Dla średnio- oraz zaawansowanych wspinaczy na trudne i ekstremalne drogi skalne, bouldery.

Konrad Ociepka

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Błękitna Ostryga? [3]
    no co jest? jedyna Testerka w time - i nie…

    4-04-2012
    dr know

    Ozone QC vs Stream QC [3]
    Bardzo ciekawy test. Do kompletu brakuje mi porównania Rock Pillars…

    4-04-2012
    mloskot

    Rock Pillars STRIKE [26]
    Nie mam za długiego stażu wspinaczkowego ale jedno wiem -…

    5-04-2012
    DZK

    Skąd taki wybór butów??? [17]
    Dlaczego w tym teście są aż trzy rodzaje butów mało…

    6-04-2012
    McAron

    Prośba do redakcji ws. testu butów [26]
    Zwracam się do Szanownej i kompetentnej Redakcji o przeprowadzenie-w terminie…

    11-04-2012
    Starosta