4 kwietnia 2012 08:02

Lama wytycza samotnie Badlands

31 marca Austriak David Lama przeszedł solo nową drogę Badlands (700 m, 6a M5 WI4 A1) na nienazwanej ścianie pomiędzy ścianami Sagwand i Hohe Kirche w Dolinie Valserta w austriackim Tyrolu.


Kluczowy odcinek drogi Badlands (700m, 6a M5 WI4 A1)
w Valserta (fot. David Lama)

Droga zaczyna się 60-metrowym lodem, po którym łatwe pole śnieżne doprowadza pod kluczowe trudności drogi, które kumulują się na liczącej 250 metrów wysokości stromej skalnej ścianie. Ten skalno-mikstowym odcinek oferował trudności 6a A1 i M5. Kluczowe trudności na ścianie Lama przeszedł z autoasekuracją. Po trudnościach miał do przejścia jeszcze jedno pole śnieżne i jeden mikstowy wyciąg za M4.


Wspinaczka na "Badlands" (fot. David Lama)

Zapytany o wrażenia z solowej wspinaczki Lama odpowiedział: “fantastyczne”. Dodał, że pierwotnie planował nową drogę na ścianie Schrammacher, ale było na niej zbyt dużo śniegu i było po prostu niebezpiecznie. Wypatrzył wtedy linię, która dawałaby w przypadku zbyt dużych trudności możliwość wycofania się zjazdami. Przyznał, że nie wierzył w powodzenie wspinaczki, ale kiedy spróbował i przeszedł ścianę czuł się w 100% bezpieczny. Wyjaśnił także, że rzadko wspina się samotnie, a jeśli już podejmuje takie wyzwanie to lubi mieć absolutną kontrolę nad swoim wspinaniem.

Wilan

Źródła: planetmountain

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum