18 kwietnia 2012 14:25

Ciavaldini i Pearson eksperymentują na Sardynii

Dwa wyborne przejścia wielowyciągowe zrobili na Sardynii, Caroline Ciavaldini i James Pearson. Francusko-brytyjska para to obecnie jeden z czołowych zespołów mieszanych, eksperymentujących na dużej ścianie (podobnie jak Szwajcarzy Nina Caprez i Cédric Lachat ), zarazem świetni wspinacze sportowi. Ostatnio błyszczy zwłaszcza Francuzka, która w tym roku zdążyła już poprowadzić swoją najtrudniejszą drogę w skałach – Mind Control 8c+ w Olianie.   


Caroline i James po sukcesie na "Mezzogiorno di Fuoco"
(fot. carolineciavaldini.com)

Pierwsze zrealizowane projekty Caroline i Jamesa na Sardynii (para ma na celowniku więcej takich dróg) to Mezzogiorno di Fuoco (8b, 270 m, 7 wyciągów) biegnąca jednym z najpiękniejszych klifów na wyspie, Punta Giradili oraz Amico Fragile (8b, 230 m, 7 wyciągów) na ścianie Monte Donneittu. Obie linie uważane są za prawdziwe perełki, oferujące zróżnicowane wspinanie, z dużymi runout’ami (nawet do 10 metrów). Na każdą z dróg zespół potrzebował jednego dnia.

Zarówno, Mezzogiorno di Fuoco jak i Amico Fragile padły w pełni klasycznie (obydwoje prowadzili wszystkie wyciągi). Co więcej, Pearson pierwszą z nich przeszedł w stylu flash, na drugiej większość wyciągów łącznie z kluczowym – “ósemkowym” przeszedł onsajtem (pechowy okazał się jedynie odcinek wyceniony na 7b). Co ciekawe, James do niedawna kojarzony głównie z ekstremalnymi tradami, stawia ostatnio ewidentnie na wspinanie sportowe. Na dowód przeszedł w tym roku swoją pierwszą 9a, Esclatamasters w Perles.

***

Mezzogiorno di Fuoco wytyczyli w czerwcu 2006 roku Rolando Larcher, Maurizio Oviglia i Roberto Vigiani, ale ze względu na duże upały panowie odłożyli uklasycznienie na później. W 2007 roku dzieła dokończył Larcher. Warto dodać, że Mezzogiorno… ma również polskie przejście Konrada Ociepki i Marcina Wszołka (2009 rok).

Natomiast początki Amico Fragile sięgają 2005 roku, wtedy miały miejsce próby Fabrizio Fratagnoli i Mateo Della Bordelli. W 2006 roku drogę uklasycznili Marco Vago i Simone Pedeferri.

Brunka

Źródła: carolineciavaldini.com, planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    8b max, 7c obl. [16]
    Jak widać Oviglia podaje zarówno trudności MAX jak i OBL…

    18-04-2012
    andrzej