7 marca 2012 12:51

XXIV Memoriał Jana Strzeleckiego – zawody w narciarstwie wysokogórskim inaczej

Narciarstwo wysokogórskie? Start! Na fokach pod górę, zdjęcie fok, zjazd i znowu… i tak do mety. A dlaczego inaczej? Chociażby dlatego, że ktokolwiek na nich był wie, że reguły według których rozgrywa się te zawody są inne niż pozostałych.

Startujący w tych zawodach mają przebiec „na czas” odcinek podbiegu i przerwa… Następnie spokojnie udają się (jeśli mają siłę i ochotę) na odcinek zwany fakultatywą. Jest to nieobowiązkowy – fakultatywny odcinek, za pokonanie którego zawodnicy są dodatkowo nagradzani. Nie trzeba się jednak nadmiernie spieszyć – wystarczy, by dotrzeć do mety przed określoną godziną. Acha, zapomnielibyśmy, trzeba jeszcze w międzyczasie wykazać się umiejętnościami podczas biegu zjazdowego. Tutaj znowu następuje pomiar czasu… I zaczynają się schody, ale dla organizatorów.

Bo znając najlepsze czasy podbiegu i zjazdu sędziowie za pomocą „włoskiego wzoru” określają, ile każdy zespół uzyskał punktów. Za najkrótszy czas zjazdu można uzyskać tyle samo punktów, co za najkrótszy czas podbiegu. Dlatego nikt nie jest faworyzowany – trzeba być dobrym i w podbiegu i w zjeździe. Jeżeli zespół przebył dodatkowo fakultatywę, to jest za to dodatkowo punktowany.

Przeliczenie tego wszystkiego nie jest najprostsze, czego niestety doświadczyli biorący udział w poprzednich edycjach Memoriału.

Cóż – nie wszyscy mogą wygrać – ale to właśnie Memoriał jest najlepszą propozycją dla tych, którzy chcą spróbować swych sił w zawodach rozgrywanych w Tatrach. Co roku inne miejsce, inna trasa – Tatry Wysokie i Zachodnie, a raz zawody odbyły się nawet na Ukrainie!

Startując zdobywacie doświadczenie w terenie wysokogórskim. Po wysiłku wspólny posiłek i rozdanie nagród. Następnego dnia możecie wybrać się na wycieczkę narciarską. A wszystko to w doborowym towarzystwie!

Więc jeżeli jeszcze nic nie zaplanowaliście na sobotę 17 marca oraz niedzielę 18 marca to zapraszamy na XXIV Memoriał Jana Strzeleckiego. Więcej informacji na stronie: www.kw.krakow.pl/strzelecki

Tam też opis trasy, rejestracja oraz informacje o Janie Strzeleckim oraz historii Memoriału.

Zapraszają organizatorzy:

Sekcje Narciarstwa Wysokogórskiego
Klubu Wysokogórskiego Warszawa
i Klubu Wysokogórskiego Kraków

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum