13 marca 2012 13:41

Rozstrzygnięcie II edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę!

Ogłoszenie laureatów II edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! nastąpiło 11 marca 2012 r. podczas festiwalu KOLOSY w Gdyni. Głosami internautów i Kapituły wygrał projekt “Samotnie na dach Sahary” autorstwa Szymona Kowalczyka.

Dodatkowo wyróżniono dwie wyprawy: “Na handbike’u Kobieta na Pico del Veleta” Kariny Jasińskiej oraz “Jak skończę roczek pojadę pod Kazbek. Z mamą” Natalii Kozub z mamą Pauliną.


Szymon Kowalczyk

***

Do II edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! zgłoszono ponad 100 projektów wypraw. Zwycięzca i wyróżnieni staną się na rok członkami Alpinus Testing Team oraz otrzymają nagrody przygotowane przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

 

O wygranej zadecydowały głosy internautów (50%) oraz Kapituły (50%), w skład której weszli: przedstawiciel marki Alpinus, Olga Morawska oraz członkowie Alpinus Expedition Team, w tym zwycięzca zeszłorocznej edycji Stefan Czerniecki.

Stefan Czerniecki:

Poziom tegorocznych prac przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Przyznam, że czytając niektóre projekty, sam czułem inspirację. Czuję wobec tych wszystkich wspaniałych Podróżników, którzy zgłosili swoje projekty na Memoriał, wielką wdzięczność. Fajnie, że są tacy ludzie. Że próbują. Że mają pasję i chcą spełniać Marzenia. Z całego serducha życzę każdemu z nich realizacji tych pomysłów.

Zwycięski projekt “Samotnie na dach Sahary” zakłada samotną eksplorację Gór Tibesti w północno – centralnej części Czadu, a konkretnie wulkanu Emi Kussi, który jest najwyższym szczytem tego kraju i całej Sahary oraz wulkanu Tousside, znajdującego się w części północnej masywu.

Oba szczyty prawdopodobnie nie mają jeszcze polskiego wejścia. Jednak jak podkreśla autor projektu, Szymon Kowalczyk, głównym celem wyprawy są mieszkający tam ludzie i ich historie, tak, by po powrocie móc przybliżyć szerszej społeczności w Polsce, codzienne obyczaje i troski mieszkańców Czadu.

Szymon Kowalczyk:

Zwycięstwo w  II edycji Memoriału Miej Odwagę! jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Cieszę się podwójnie – Czad, kraj mało znany i rzadko odwiedzany pojawi się na ustach. Poprzez realizację projektu, mam szansę przybliżyć nieco ten kawałek świata. Na pewno nie będzie łatwo dotrzeć w pojedynkę w Góry Tibesti. Ale z całą pewnością o Piotrze Morawskim i idei wspierania zapalonych podróżników tam usłyszą.

Główna nagroda Memoriału to roczne członkostwo w elitarnym zespole Alpinus Expedition Team oraz sfinansowanie wymarzonego projektu. Jednak w tym roku, biorąc pod uwagę wysoki poziom wypraw zgłoszonych do Memoriału oraz chęć pomocy w urzeczywistnieniu jak największej ich liczby, przyznano także wyróżnienia dla dwóch projektów.

Ich pomysłodawczynie otrzymają od marki Alpinus zarówno wsparcie sprzętowe, będące elementem ich uczestnictwa w projekcie Alpinus Testing Team, jak i wsparcie finansowe, ułatwiające im zrealizowanie upragnionych wypraw.

Pierwsze z wyróżnień przyznano Paulinie Kozub i pracy “Jak skończę roczek to pojadę pod Kazbek. Z mamą.”, która cieszyła się największą popularnością wśród internautów. Jego autorka pragnie wraz ze swoją córeczką wybrać się do Gruzji, gdzie planuje zdobyć Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu.


Paulina Kozub z córką Natalią

Natomiast drugie wyróżnienie zostało przyznane Karinie Jasińskiej. W ramach projektu “Na handbike’u Kobieta na Pico del Veleta” zamierza pomimo braku władzy w nogach, na rowerze napędzanym siłą rąk pokonać trasę liczącą ponad 1000 km, w tym podjazd Pico del Veleta – czyli najwyższy podjazd rowerowy w Europie położony w masywie Sierra Nevada.


Karina Jasińska

Relacje z wypraw wszystkich laureatów będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.alpinus-miejodwage.pl.

Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału:

Bardzo cieszę się, że udało nam się znaleźć fundusze na wsparcie trzech ciekawych projektów. Szymon pojedzie na Saharę, a dziewczyny przy niedużym dodatkowym wsparciu, które – o czym jestem przekonana, uda im się znaleźć, pojadą w miejsca, o których marzą.

Dlaczego jestem przekonana, że dziewczyny znajdą dodatkowe środki? Z dwóch powodów. Dlatego, że pokrywamy większość kosztów wyprawy, czyli znaleźć trzeba na prawdę niewiele, ale przede wszystkim dlatego, że to bardzo zaradne i fajne młode kobiety! Poradzą sobie. Oczywiście my także, dalej będziemy je wspierać.

Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie – pasji, pozytywnej energii, odwagi poszukiwania nowych wyzwań. Aby zachęcić ludzi do realizowania ich marzeń, marka Alpinus
i Olga Morawska – pomysłodawczyni akcji, zdecydowali się stworzyć konkurs dla wszystkich ludzi z pasją, którzy kochają podróże.

Przy wyborze wszystkich nagrodzonych projektów pod uwagę brane były oryginalność, pomysłowość, ale także prawdopodobieństwo realizacji zaproponowanych wypraw. Więcej informacji o Memoriale znajduje się na stronie www.alpinus-miejodwage.pl.

Partnerzy: Fundacja Wspierania Polskiego Alpinizmu im. Jerzego Kukuczki, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Alpinizmu.

Katarzyna Moskalik
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Miej odwagę - rozstrzygnięcie [32]
    Wygrał projekt Szymona Kowalczyka, w którym planuje pojechać do Czadu…

    13-03-2012
    greg