27 marca 2012 09:36

Lodowi wojownicy komiksowo i w sieci

Instytut Adama Mickiewicza zdecydował się na wydanie unikalnego, chyba również w skali światowej, dzieła. "Lodowi wojownicy" to komiks oparty na oryginalnym dzienniku Krzysztofa Wielickiego i w tej lekkiej formie pokazujący historię pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.

Pomysłodawcą komiksu jest Jerzy Porębski i on wspólnie z Janem Gogolem napisał scenariusz na podstawie dzienników Krzystofa Wielickiego. Dla porządku przypomnijmy, że to właśnie Wielicki z Leszkiem Cichym 17 lutego 1980 roku stanęli jako pierwsi ludzie zimą na wierzchołku Mount Everestu.


Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy
na wierzchołku Mount Everest

Mount Everest był pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym zimą przez człowieka, a w kolejnych latach właśnie Polacy dominowali w tej ekstremalnej "konkurencji" – aż na 9 z 11 ośmiotysięczników zdobytych zimą jako pierwsi weszli Polacy, w tym na ostatni w tym roku Gasherbrum I.

Autorem rysunków jest Marek Berger i są raczej dość mroczne, podkreślają grozę gór i niebezpieczeństwa czyhające na wspinaczy.

Komiks ma swoje prawa, z założenia to uproszczona forma przekazu a celem "Lodowych wojowników" jest przypomnienie o sukcesach polskich wspinaczy, również na świecie (komiks ma także wersję angielską), i z tego zadania wydaje się, że pozycja ta ma szansę się wywiązać.

Właśnie ze względu na cel edukacyjny prace na "Lodowymi wojownikami" wsparła Fundacja Kukuczki.

Instytut Mickiewicza postanowił udostępnić "Lodowych wojowników" w wersji do czytania online, można także pobrać komiks w formacie PDF. Zapraszamy do czytania…

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Komiks eksploracyjny. [6]
    Wydaje mi się, że zasadniczą intencją autorów jest popularyzacja himalaizmu…

    27-03-2012
    Księżniczka