26 marca 2012 13:38

Action Directe dla Rosjanina

Jeśli spojrzeć na wykaz dróg Rustama Gelmanowa, to w zasadzie w ciągu ostatnich kilku dobrych lat Rosjanin nie wspinał się za dużo z liną (a przynajmniej nie zapisywał sobie skalnych przejść). Ostatnie wpisy pochodzą z 2005 roku, głównie z rejonu Krasnyj Kamien na Krymie (choć wiadomo, że w 2008 roku pokonał również Kinematix 9a w Gorges du Loup). Gelmanow to jednak przede wszystkim świetny boulderowiec, z wieloma sukcesami na koncie.


Rustam Gelmanow (fot. salewa.us)

Tymczasem Rosjanin zaskoczył i to nie byle czym. W marcu padł bowiem palczasty ekstrem, biegnący przewieszeniem Waldkopf Turm na Frankenjurze – Action Directe 9a Wolfganga Güllicha z 1991 roku. Przy okazji warto przypomnieć, że wśród pogromców światowej legendy jest również Adam Pustelnik, do którego należy 14. przejście (2010 rok).

A wracając do osiągnięć Rustama Gelmanowa, tych boulderowych. Rosjanin od kilku sezonów jest w czołówce Pucharu Świata. Trzy lata temu kończył puchar na 2. miejscu, w następnych latach był 5. (2010) i 6. (2011). W 2010 roku zajął 2. miejsce w Arco Rock Master, a rok później wywalczył brąz na Mistrzostwach Świata w Arco.

Za dwa tygodnie startuje premierowy w tym sezonie PŚ w Chinach. Ciekawie zapowiada się rywalizacja Gelmanowa z najlepszymi w cyklu, w tym z kolegą z kadry, Szarafudinowem, który święcił tryumfy w 2011 roku.

Brunka

Źródła: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Action Direct dla Rosjanina [26]
    Gulmanow czy Gelmanow? A formularza dalej nie ma...

    26-03-2012
    xtonyx