23 lutego 2012 14:51

XII Puchar Pilska – tym razem zima nie zawiodła

W niedzielę 19 lutego 2012 Pilsko już po raz dwunasty stało się areną wielkiego święta skialpinistów. Na tegoroczną edycję Pucharu Pilska, którego organizatorem był tradycyjnie Klub Skialpinistyczny KANDAHAR, zjechała rekordowa liczba prawie 150 zawodników i zawodniczek z Polski, Czech i Słowacji.

Na starcie XII Pucharu Pilska (fot. Tomasz Król)

Była wśród nich zarówno czołówka reprezentantów każdego z tych krajów, jak również spore grono miłośników narciarstwa wysokogórskiego, ścigających się amatorsko. Pierwsi rywalizowali w Pucharze Europy Środkowej i Pucharze Polski, drudzy natomiast w Pucharze Polski Amatorów.

Na Pilsku na brak śniegu nigdy nie można było narzekać. Jednak w tym roku góra zafundowała zawodnikom warunki wprost fantastyczne. Trudne zadanie postawiła natomiast przed organizatorami, których ogromna praca przy przecieraniu tras była nieustannie niweczona przez opady śniegu i porywisty wiatr, który dał się, we znaki  zarówno obsłudze, jak i ścigającym.

Trasa jak zwykle była zróżnicowana i wymagająca, zarówno kondycyjnie, jak i technicznie. Dominowały bardzo trudne, terenowe zjazdy oraz strome i techniczne podejścia zakosami. Nie zabrakło również wspinaczki z użyciem lin poręczowych.

Wspinaczka (fot. Tomasz Król)

Zawody jako pierwsi ukończyli Czesi: Michal Štantejský (Skialp Club Špindlerův Mlýn) i Radoslav Groh (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team) z czasem 1:54:05, zaś wśród kobiet najlepsze okazały się polskie zawodniczki: Magdalena Derezińska-Osiecka i Klaudia Tasz (obie KW Zakopane), uzyskując czas 2:26:43. Obie panie zwyciężyły też w drugiej edycji Pucharu Polski.

Wśród mężczyzn w PP tryumfowali wielokrotni zwycięzcy zawodów na Pilsku – Jacek Żebracki i Szymon Zachwieja reprezentujący Klub Skialpinistyczny KANDAHAR oraz GP GOPR.

Wśród zawodników Pucharu Polski Amatorów zwyciężyli Sławomir Czubak i Andrzej Sokołowski z Karkonoskiej Grupy GPR, którzy ukończyli wyścig z czasem 2:09:11. Wśród kobiet natomiast wygrał zespół Aleksandra Dzik (KS KANDAHAR) i Adele Romaniakova uzyskując czas 3:29:22.

Na mecie (fot. Tomasz Król)

Organizator składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji zawodów właścicielom i pracownikom schroniska na Hali Miziowej, ratownikom GOPR, firmom i markom: Drewnostyl, Ecco, Alpinka, Ski Trab, Odlo – Partnerowi Kadry Narodowej w NW, Berghaus, Himal Sport, Scarpa, ON Pilsko, Pajak, Hannah, HiMountain, Mammut, Sklep Podróżnika, Arva, Tracker, Uvex, Viking oraz Killtec.

Zapraszamy już 26 lutego do Ustronia na kolejną edycję zawodów skialpinistycznych – Puchar Czantorii!!!