13 lutego 2012 13:58

Trzy medale Polki na Mistrzostwach Europy w narciarstwie wysokogórskim!

Pierwszy raz w historii polska reprezentacja narciarstwa wysokogórskiego przywiozła aż trzy medale mistrzostw kontynentu. Wszystkie zdobyła 22-letnia Anna Figura z Zakopanego.

Anna Figura zdobyła aż 3 medale ME
(fot. ISMF European Championship)

Na trzecim miejscu podium Ania stanęła dokładnie w swoje urodziny 6 lutego w konkurencji sprint w kategorii seniorek. Ponieważ należy także do nagradzanej kategorii espoir (tzw. „nadzieje” – zawodnicy 21-23 lata), w której była druga, otrzymała także medal srebrny.

Trzeci medal zakopianka wywalczyła 8 lutego w prestiżowym wyścigu indywidualnym. W kategorii espoir była najszybsza i tym samym została Mistrzynią Europy.

Całe mistrzostwa rozegrano we francuskim Pelvoux, w trakcie pięciu dni zawodnicy rywalizowali w różnych konkurencjach. I tak 5 lutego w zawodach zespołowych damski duet w składzie Ania Figura i Klaudia Tasz zajęła 5. miejsce, natomiast mężczyźni Tomek Brzeski i Jakub Przystaś zameldowali się na mecie na 12. pozycji.

W sprintach najlepszy z polskich seniorów był Kuba Przystaś (24), za nim Tomasz Brzeski (26) i Mariusz Wargocki (39). Wśród pań Ania Figura zdobyła wspomniany wyżej medal, Julia Wajda była 14 , Anna Tybor 16, a Klaudia Tasz 19. Z młodych zawodników najlepiej w sprintach wypadła Agata Cikowska – zajęła 5. miejsce wśród kadetek.

W wyścigu indywidualnym w łącznej klasyfikacji senior + espoir Ania Figura była 9., Klaudia Tasz dotarła na metę na 15. pozycji, Julia Wajda była 18 i Anna Tybor 19.

Z seniorów najlepsze miejsce wywalczył Tomasz Brzeski (38) przed Mariuszem Wargockim (41) i Kubą Przystasiem (50).
W verticalu 9 lutego wystartowała tylko część polskiej kadry i choć medali nie było, to dobre 6. miejsce zajęła Ania Figura w kategorii senior espoir, a Klaudia Tasz była 14 wśród seniorek. Seniorzy nie wzięli udziału w zawodach.

W rankingu krajów Polska zajęła bardzo dobre, 5. miejsce spośród 16 ekip narodowych, uznając wyższość tylko takich potęg narciarstwa wysokogórskiego jak Francja, Włochy, Szwajcaria i Hiszpania.