8 lutego 2012 14:25

Robert Jasper wytycza drogę “Ironman” M/D 14+

W ramach przygotowań do kolejnego sezonu zimowego Robert Jasper wytyczył w szwajcarskim rejonie Eptingen nowy drytoolowy ekstrem Ironman (M/D 14+).


Robert Jasper na “Ironman” M/D 14+ (fot. Frank Kretschmann)

Zmienne warunki panujące w Alpach na przełomie roku, z wysokimi a następnie niskimi temperaturami, nie sprzyjały realizacji planów wspinaczkowych. Robert intensywnie przygotowywał się do kolejnego sezonu w lokalnym rejonie Eptingen, gdzie w 1997 roku poprowadził Trait de lune M8+, pierwszą w tym stopniu drogę w Europie. W kolejnych latach wytyczył w grocie kolejne drogi: Batman M12 w 2003 i Superman M13+ w 2009, na której wychodziło się po wiszącym w powietrzu soplu lodowym.

Podczas grudniowych odwiedzin w grocie w głowie Niemca zrodził się pomysł, aby połączyć fragmenty istniejących dróg, z wyjściem lodowym soplem zwisającym z krawędzi groty, w jedną drogę. Aby jednak idea ta mogła się zmaterializować niezbędne były odpowiednie warunki, które utrzymywałyby się przez dłuższy okres. Warunki nie nadchodziły, a spręż rósł, dlatego Jasper zdecydował się na wspinaczkę w czasie, gdy na planowanej drodze nie było w ogóle lodu.

Linia Ironmana liczy 40 metrów, z czego 20 biegnie w ogromnym dachu i łączy fragmenty dróg Superman M13+ i Batman M12 z wyjściem drogą Winner M11-. Nowa linia oferuje masywne sięgnięcia w dachu i jest prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości. Jasper zaproponował ,w zależności od panujących na drodze warunków, wycenę M/D 14+.


Robert Jasper na “Ironman” M/D 14+ (fot. Frank Kretschmann)

Zdaniem Roberta coraz bardziej nieprzewidywalne warunki pogodowe zmuszają do większej kreatywności w wytyczaniu nowych dróg. Zaproponowana przez niego wycena w stylu “M /D”, co należy rozumieć jako “Mixed Dry”, może mieć zastosowanie na drogach, na których mamy do czynienia ze zmiennymi warunkami lodowymi.

Wilan

Źródła: robert-jasper.de
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Zacna cyfra! [3]
  i wydupienie; ale fotograf to lekko podkaszlikował sytuację i suwaczki…

  9-02-2012
  dr know

  [video] Ironman M/D 14+ [3]
  http://vimeo.com/37066780

  20-02-2012
  Piotrek Kaleta