16 lutego 2012 09:33

Nominacje do nagrody Złotego Czekana 2012

Jubileuszowa XX ceremonia wręczania nagród Złotego Czekana 2012 (Piolet d’Or) odbędzie się w dniach 21-24 marca 2012 roku w Courmayeur (Włochy) i Chamonix (Francja). Ogłoszono właśnie listę sześciu nominowanych przejść do tegorocznej nagrody. Podobnie, jak w ostatnich latach, przy wyborze kierowano się głównie stylem przejścia, promując wspinaczki w stylu alpejskim, na lekko i w małych zespołach.

Wyboru 6 wspinaczek z 81 zgłoszonych do nagrody dokonało tegoroczne Jury pod przewodnictwem Michaela Kennedy’ego. W skład jury poza redaktorem naczelnym “Alpinista” weszli znani wspinacze Walery Babanow, Alberto Inurrategi, Ines Papert, Liu Yong i dziennikarz zajmujący się tematyką górską Alessandro Filippini.

Zaskoczeniem jest brak wśród nominowanych autorów pierwszego zimowego (dokonanego w fantastycznym stylu) wejścia na Gasherbrum II (8035 m) – zespołu Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richard.

W tym roku nominowane do nagrody Złotego Czekana zostały następujące zespoły:

 • Kazachowie Gienadij Durow i Denis Urubko za nową drogę Dolar Rod (rosyjskie 6B, VI M5) na północnej ścianie Piku Pobiedy (7439 m) w górach Tien Szan (Kirgistan). Wytyczona w stylu alpejskim najtrudniejsza aktualnie droga na Pobiedzie pokonuje 2500 metrów w największym spiętrzeniu północnej ściany. Gienadij i Denis za to przejście otrzymali w listopadzie 2011 roku nagrodę Azjatyckiego Złotego Czekana.


Północna ściana Pik Pobieda. Od lewej strony: "Droga Abałakowa" (1956), "Dolar Route" (1982, zielona linia), "Dolar Rod" (2011, czerwona linia), "Camel Buttress" (2009) i "Droga Normalna" zachodnią granią z 1961 roku (fot. Anna Piunowa)

 • Amerykanie Mark Richey, Steve Swenson i Freddie Wilkinson za pierwsze wejście na Saser Kangri II East (7513 m) w Karakorum. Był to drugi najwyższy niezdobyty szczyt na ziemi. Droga amerykańskiego zespołu wytyczona w ciągu czterech dni w stylu alpejskim pokonuje 1700 metrową południowo-zachodnią ścianę.


Droga Amerykanów na Saser Kangri II East
(fot. Steve Swenson, topo Janusz Kurczab
)


K7 West z wrysowaną linią drogi "Sanjači zlatih jam"
(fot. arch. expedition Charakusa 2011)

 • Sloweńcy Ales Holc, Peter Juvan i Igor Kremser za pierwsze wejście na Xuelian North-East (6249m), w chińskiej prowincji Tien Szanu. Wejście w stylu alpejskim długą, liczącą 3 km długości północno-zachodnią granią zajęło zespołowi 4 dni. Wytyczona w ten sposób Arete of Trust oferuje trudności ED2, AI5, M5+ (2400 metrów w pionie plus 400 metrów grani szczytowej).


Xuelian North-East z zaznaczoną linią drogi "Arete of Trust" ED2, AI5, M5+ (fot. Peter Juvan)

 • Amerykanie Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk za wejście wschodnim filarem tzw. Sharks Fin na Meru Central (6310 m) w Indiach. Liczący 1300 metrów filar oferuje bardzo ciężką hakówkę za A4 i był w przeszłości atakowany przez wiele mocnych zespołów.


Linia drogi amerykańskiego zespołu (fot. Jimmy Chin)

 • Norwegowie Bjorn-Eivind Artun i Ole Lied za wytyczenie nowej drogi Venas Azules (6b+ A1 AI6) na południowej ścianie Torre Egger (2850 m) w Patagonii (Argentyna). Całość poprowadzona w stylu alpejskim zajęła zespołowi dwa dni. Z uwagi na teren jakim biegnie droga jest to jedna z najbardziej spektakularnych linii jakie powstały w Patagonii.

Po raz czwarty zostanie też wręczona nagroda za całokształt dokonań w górach (Lifetime Achievement Award), którą w tym roku otrzyma francuski wspinacz Robert Paragot.

Do największych osiągnięć Francuza w górach należy m.in. pierwsze przejście południowej ściany Aconcagua (1953 rok), pierwsze wejście na Jannu (1962) i pierwsze przejście północnej ściany Huascarán.

Cieniem na tegorocznej gali kładzie się tragiczna śmierć jednego z nominowanych do nagrody, Norwega Bjorna-Eivinda Artuna. Artun i towarzyszący mu Stein-Ivar Gravdal (jeden z najlepszych norweskich alpinistów) ponieśli śmierć w zeszłym tygodniu podczas wytyczania nowej drogi na ścianie Kjerag w Norwegii. Wiadomo, że w programie ceremonii został przewidziany specjalny blok upamiętniający osobę Norwega. 

Wilan

Źródła: planetmountain
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Xuelian [1]
  Hej Wilan, masyw Xuelian znajduje się w chińskiej części Tien…

  27-03-2012
  Waldorf