12 lutego 2012 13:45

Mroźne ostrza, czyli TryTool 2012 – pełne wyniki

W mroźny poranek o godz. 8.45 na Zakrzówku stawiła się grupa pierwszych drytoolowych zapaleńców (w zawodach zaplanowano dwie tury). Zaraz po tym nastąpił start do części sportowej II Krakowskiego Mityngu Drytoolowego TryTool 2012. Na pierwszych 8 zespołów czekało 18 dróg, na których pokonanie było regulaminowe 2,5 godz.


Przygotowania do wspinaczki w sektor ABC
(fot. Marcin Korwin Kochanowski)

Co istotne, dwie z przygotowanych przez organizatorów dróg to zakrzówkowe nowości, na których można było zaliczyć First Ascent. Pierwsze przejście drogi nr 17 należy do Waldka Kwiatkowskiego i Leszka Iwana, drogę nr 18 poprowadzili Jędrzej Jabłoński i Tomasz Urbański. Ta atrakcyjna i w zasadzie nie zdarzająca się możliwość była ciekawą nagrodą za wspinanie w tak mroźnych warunkach.


Krzysiek Banasik na jednym z okapików
(fot. Piotr Sztaba/wspinanie.pl)

Zawody polegały na wspinaczce zespołowej, w której pierwszy miał pokonać drogę w stylu RP lub PP, drugi natomiast w jak najbardziej "klasycznym" stylu miał wspiąć się na wędkę.

Za każdą drogę można była uzyskać określoną liczbę punktów – ich suma decydowała o wyniku. Dodatkowy bonus można było otrzymać za wspięcie się na jedną z trzech dróg "sponsorskich" – warunkiem było skorzystanie ze sprzętu Petzla.


Andrzej Marcisz – pierwsze zwycięstwo w zawodach od 1992 roku…
(fot. Piotr Sztaba/wspinanie.pl)

W drugiej turze również wystartowało 8 zespołów, główna przewaga, poza późniejszą porą, polegała na ciut cieplejszej temperaturze, która z początkowych -20°C wzrosła do około -15°C… Jak się okazało, to właśnie tutaj nastąpiła właściwa sportowa rywalizacja, bowiem podium zajęły 3 zespoły z drugiej tury.

Jak pokazały zawody, regulamin nie był zbyt precyzyjny w kwestii sposobu wspinania na drugiego, co zostało sprytnie wykorzystane przez zwycięski zespół.


Daniel Piskorz wraz z Andrzejem Marciszem stworzyli najszybszy
i najsprytniejszy zespół mityngu (fot. Piotr Sztaba/wspinanie.pl)

Ograniczony czas wywierał dużą presję na wspinaczy, a najlepsi w zasadzie wspinali się w "czasówkowym" stylu. W tej sytuacji nie dziwi zwycięstwo zespołu Andrzej Marcisz Daniel Piskorz, którzy pokonali 9 dróg. Kluczem do sukcesu była taktyka wymyślona przez zespół i z precyzją wykorzystana na każdej drodze.

Otóż zawodnicy wykorzystali podczas wspinaczki drugiego zawodnika patent z "windą" – prowadzący po przepięciu liny zaczynał zjeżdżać, a drugi na linie zaczynał w tym samym momencie wspin do góry. Symultanicznie wykonywana operacja powodowała, że drugi był w zależności od potrzeby podciągany przez zjeżdżającego. Taktyka ta wzbudziła kontrowersje wśród pozostałych startujących i sędziów, ale ostatecznie wszyscy doszli do wniosku, że "co nie jest zabronione jest dozwolone" :-)


Marcin Karda ponownie zajął 2. miejsce – w zeszłym roku w zawodach indywidualnych (fot. Piotr Sztaba/wspinanie.pl)

Tym samym Andrzej i Daniel wygrali rywalizację. Dla Andrzeja – jak sam przyznał – było to pierwsze od 1992 (!) zwycięstwo w zawodach wspinaczkowych. Jak widać, stara buła nie rdzewieje, a zapału do wspinania pozazdrościć mogliby o wiele młodsi koledzy – Andrzej w tym roku skończył 50 lat!


Paweł Olendzki w poszukiwaniu zakrzówkowego pionu
(fot. Piotr Sztaba/wspinanie.pl)

Drugie miejsce zajął zespół Paweł Olendzki i Marcin Karda, którzy na swoim koncie zgromadzili 7 dróg i również wzbudzili podziw wielkim zapałem i co najważniejsze szybką i skuteczną wspinaczką.

Trzecie miejsce wywalczyli Tomek Lewandowski i Wawrzyniec Kozłowski (mieszkający od wielu lat w Australii) – 6 dróg. Ten naprędce powołany do życia zespół wykazał się również sportowym sprężem i o czym warto wspomnieć duchem fair play. Początkowo bowiem przyznano im drugie miejsce, ale po szybkim autoproteście złożonym przez Tomka, polsko-australijska dwójka ostatecznie wylądowała na 3. miejscu podium.


Zwycięzcy zawodów, od lewej: Paweł Olendzki i Marcin Karda (2. miejsce), Andrzej Marcisz i Daniel Piskorz (1. miejsce) oraz Tomek Lewandowski i Wawrzyniec Kozłowski (3. miejsce)
(fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

Dodatkową atrakcją mityngu były 3 drogi ABC dla amatorów wspinaczki. Trzeba przyznać, że mimo zimna instruktorzy KW Kraków oraz przedstawiciele Petzla mieli pełne ręce roboty (na chętnych czekał bowiem zestaw sprzętu Petzla). Drogi ABC zlokalizowane na prawo od Freneya zostały oczyszczone i wyposażone w stanowiska, wzmocnione stalówką. Podziękowania za zorganizowanie potrzebnego sprzętu należą się Petzlowi i łódzkiej firmie Atest.


Ewa Lazar z AMC wręcza nagrody zwycięskiemu zespołowi
(fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

W przygotowanym przez Petzla namiocie Maciek Ciesielski opowiadał jak zwykle interesująco o sprzęcie potrzebnym do wspinaczki zimowej, zdradzając przy tym wiele patentów sprzętowych i odzieżowych. Warsztaty uzupełniła prezentacja najnowszych produktów Petzla, z czołówką Nao na czele.


Publiczność podczas losowania podarunków od sponsora imprezy
(fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

Impreza mimo wymagających warunków pogodowych przyciągnęła blisko setkę uczestników. Warto przy tym podkreślić duży zapał i pracę jaką wykonała ekipa KW Kraków z Maćkiem Chmieleckim oraz Tadkiem Kuchno – przygotowanie, oznakowanie i oczyszczenie dróg w takich warunkach wymagało dużego samozaparcia.


Jedna z dróg ABC
(fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

Co ciekawe, podczas czyszczenia sektora drytoolowego zrzucono wiele kilogramów luźnych kamieni – a przecież to popularny sektor, w którym wspina się wiele osób!

Do przygotowania nowych dróg w sektorze drytoolowym oraz ABC przyczynili się Piotrek Sztaba, Daniel Piskorz i Piotrek Soczyński.


Sektor ABC wraz z biurem zawodów
(fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

Słowa podziękowania należą się również sponsorowi imprezy, czyli firmie AMC, dystrybutorowi marek Petzl i Directalpine, a w szczególności Ewie Lazar i Agnieszce Śmiałek. Wsparcie, jakiego udzielają tej non profitowej imprezie, czyni ich w zasadzie współorganizatorami. Rzadko zdarza się, aby sponsor z taką pasją angażował się w prace przygotowawcze i przeprowadzenie imprezy wspinaczkowej.

———————

Organizatorem tegorocznej Imprezy były: KW Kraków, patronem wspinanie.pl, partnerem IŚW Nasze Skały, głównym sponsorem firma AMC, dystrybutor Petzla i Directalpine.  

Impreza odbyła się dzięki uprzejmości właściciela terenu firmie Gerium z Portugali.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy z GJ GOPR.

Wyniki:

Miejsce Nr Imię i nazwisko Klub/ miejscowość Punkty Kat. K/M
1
13
Daniel Piskorz Kraków 232
M
Andrzej Marcisz KS Korona
2
9
Paweł Olendzki KW Warszawa 170
M
Marcin Karda Sosnowiec (niezrzeszony)
3
15
Tomasz Lewandowski KW Kraków 162
M
Wawrzyniec Kozłowski Rzeszowski KW
4
1
Mariusz Mucha STJ KW Kraków 149
M
Ryszard Grzywa STJ KW Kraków
5
14
Maciej Bedrejczuk Rzeszowski KW 145
M
Tomasz Ostasz Rzeszowski KW
6
7
Waldemar Kwiatkowski KW Warszawa 120
M
Leszek Iwan KW Warszawa
7
3
Daria Krynicka Kluczborski Klub Wspinaczkowy Zawrat 116
M
Jacek Krynicki Kluczborski Klub Wspinaczkowy Zawrat
8
11
Olga Kosek AKG Łódź 97
M
Andrzej Makarczuk AKG Łódź
9
4
Michał Krzyżanowski Kraków 97
M
Piotr Bunsch KS Korona
10
2
Tomasz Urbański KW Bydgoszcz 95
M
Jedrek Jabłoński KW Warszawa
11
10
Patryk Dudek KW Częstochowa 84
M
Przemysław Filipek Bełchatów
12
5
Dorota Kościańczuk AKW Kotłownia 79
M
Tomasz Burdzanowski AKW Kotłownia
13
6
Justyna Florczak KW Warszawa 43
K
Dorota Kopek KW Warszawa
14
12
Andrzej Szymański KW Trójmiasto 25
M
Michał Zieliński KW Warszawa
X
8
Piotr Wysocki KW Jastrzębie n/k
M
Michał Wolański KW Jastrzębie
X
16
Krzysztof Banasik UKA n/k
M
Marcin Nowógrodzki UKA

Sprocket
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  W ramach ciekawostki [9]
  Pierwsze zawody wygrałem z Szymonem - Wojtkiem Szymenderą w 1979…

  12-02-2012
  andrzej

  Ale ściema... [368]
  Muszę przyznać, że dla mnie ta wygrana nie jest oznaką…

  12-02-2012
  notonic

  Techniki jaskiniowe [5]
  Metoda przeciwwagi znana jest np. z ratownictwa jaskiniowego, ale żeby…

  13-02-2012
  HelmutHelmut

  Drugie zdjęcie [1]
  A to drugie zdjęcie to jest anty-podkaszlikowane?

  13-02-2012
  Bart

  Jak umieraja niesmiertelni [16]
  POkazal organizator festiwalu w Kanadzie. "Declaration of Immortality The director…

  14-02-2012
  TomaszKa

  Tak czy innaczej wygrali... [1]
  Wygrali jedną czy dziesięcioma bramkami, wynik idzie w świat. Gratuluje…

  14-02-2012
  waldemor

  TryTool 2012 - komentarz z drugiej strony lustra; [139]
  a w zasadzie dwa komentarze; pierwszy do relacji pióra Sprocketa,…

  21-02-2012
  dr know