7 stycznia 2012 12:36

Miejsce na podium

Cofnijmy się do października ubiegłego roku i poprowadzenia przez Sashę DiGiulian drogi Pure imagination 9a. Przy okazji tego świetnego przejścia powrócił, choć na krótko, temat drugiego kobiecego 9a, czyli wiarygodności przejść Francuzki Charlotte Durif.


Francuzka na „PPP” 9a, Galetas, 2011
(fot. chadurif.fr)

Ta znakomita zawodniczka od wielu lat systematycznie podnosi swój poziom. Zarówno na zawodach, jak i w skałach odnosi sukcesy, które dają jej miejsce w światowej czołówce. I wydawałoby się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by kariera młodej Francuzki pięknie się rozwijała. Jednak, kiedy Durif jako druga po Josune Bereziatu ogłosiła publicznie na swoim blogu poprowadzenie 9a – Les 3P (Pan, Piano, Perfo), zdarzyło się coś dziwnego.

Część mediów od razu opublikowała wiadomość o przejściu, część natomiast milczała, jakby nic się nie stało. O przejściu nie napisały m.in. największy francuskojęzyczny portal wspinaczkowy kairn.com oraz inne ważne europejskie portale: ukclimbing.com, klletern.com czy belclimb.com.

Dla Charlotte problemy z wiarygodnością pojawiły się jednak już wcześniej. Część mediów, z kairn.com na czele, pominęła równie ważne przejście 8c OS, które Francuzka zrobiła rok wcześniej. Przy okazji tego prowadzenia Charlotte pojawiła się w filmie „Fanatic Search, a Girl Thing 2”, w którym wspina się na rekordowym kobiecym OS. W recenzji do filmu redakcja kairn.com na swojej stornie skomentowała, że z powodu braku dowodów na wcześniejsze przejścia Charlotte nie będzie publikować nic o jej osiągnięciach – dopóki nie zyskają one potwierdzenia z wiarygodnych źródeł. W zamian recenzja części filmu, w którym występowała Durif, ograniczyła się do opisu „pięknych okoliczności przyrody”, które utrwalił na kamerze Laurent Thiery.

Dyskusja nad wiarygodnością Durif toczyła się przede wszystkim na forach internetowych. Komentarz redakcji kairn.com przy okazji recenzji filmu był pierwszym, który pojawił się na stronie nieprzychylnych Francuzce mediów. Jednak po ogłoszeniu przejścia 9a, kairn.com wydał oficjalny komunikat, w którym pisał m.in. o odpowiedzialności mediów za publikację niepotwierdzonych z różnych źródeł informacji oraz jeszcze raz potwierdził brak zaufania do Charlotte. Cedric Larcher, redaktor naczelny kairn.com, w podobnym tonie skomentował newsa na climbingnarc.com. Jednak wciąż brak jednoznacznych dowodów podważających, ale zarazem potwierdzających słowa Charlotte.

Skąd wzięła się nieufność francuskich mediów aktualnej mistrzyni kraju w konkurencji prowadzenie?

Charlotte przy najważniejszych przejściach towarzyszy najczęściej ojciec. Zazwyczaj brak innych świadków tych prowadzeń. Tam, gdzie Charlotte wspinała się wśród innych wspinaczy, często pojawiały się wątpliwości co do szczerych intencji Francuzki. Chodziło przede wszystkim o relacjonowanie przejść robionych w stylu OS – według świadków były to raczej prowadzenia RP bądź Flesz.

Początkowo takie sytuacje tłumaczone były brakiem zrozumienia co do różnicy między stylami. Kiedy jednak zaczęły się powtarzać, wokół Francuzki narosła otoczka niedowierzania. Głównym miejscem dyskusji, jak i relacjonowania o „kłamstwach”, były wspomniane wyżej fora internetowe, stąd też wszystkie zarzuty wobec Durif przybrały formę plotek. Charlotte nigdy nie podjęła publicznie tematu wątpliwości dotyczących jej dokonań w skałach.

Wiele z najlepszych osiągnięć Francuzki to nowości. Obie 8c+ jej autorstwa uzyskały jednak powtórzenia i potwierdzenie wyceny. The Wall  za sprawą młodego Francuza Geoffray’a de Flaugerguesa (z dorobkiem kilku 8c+ i 9a), który poradził sobie z drogą w pięciu próbach. Pull Over w drugiej przystawce przeszedł natomiast Adam Ondra. Na końcu znajduje się skrótowy, choć bardzo bogaty w świetne przejścia wykaz Durif.

Jednocześnie Charlotte jest aktualną mistrzynią Francji w prowadzeniu. W zeszłym roku wygrała prestiżową edycję Pucharu Świata w Chamonix. W tym roku co prawda ani razu nie stanęła na podium Pucharu Świata seniorów, ale regularnie trafiała do finałowej ósemki i w światowym rankingu zajmuje 9. miejsce, zaraz za rodaczką Caroline Ciavaldini.

Po przejściu Pure Imagination przez Sashę DiGiulian jedynymi serwisami internetowymi, które nie wspominają o Charlotte i jej 9a pozostają kairn.com i ukclimbing.com. Jednocześnie najbardziej zagorzałym w walce o uznanie przejścia Francuzki pozostaje szwedzki serwis 8a.nu. Niestety wspomniane wyżej serwisy nie zgadzają się nie tylko w kwestii braku zaufania do Charlotte. Niewykluczone, że brak komentarza do jej przejścia bierze się również z konfliktu, w jakim pozostają. Z tej perspektywy tekst o odpowiedzialności, opublikowany przez kairn.com, może być również odczytywany jako krytyka nieprzepadających za sobą mediów.

We wspinaniu obowiązuje zasada zaufania. Jednak w sytuacji, w których podważona została wiarygodność wspinaczy, historia zna wiele. Najczęściej słyszy się o tych, które dotyczą najlepszych przejść. Świetnie znane są postacie Freda Rouhlinga, Bernabe Fernandeza, a z najnowszej historii Richa Simpsona. Jednak w każdej z nich, oprócz zaufania, pojawia się również pytanie o rolę, jaką w promocji sportowców odgrywają media. O relacje, jakie zachodzą między samymi wspinaczami a ich sponsorami i publikacjami, jakie się na ich temat ukazują.

Temat nadal pozostaje otwarty. Dlatego też bardzo ważne wydają się dyskusje, takie jak ta zorganizowana podczas International Mountain Summit 2011 we włoskim Brixen.

Wykaz przejść Charlotte Durif (na podstawie chadurif.fr):

Adam Pustelnik (adidas, Black Diamond, Five Ten)
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Miejsce na podium - wiarygodność [14]
  A jak w końcu wygląda sprawa R. Simpsona? Są jakieś…

  7-01-2012
  xtonyx

  zadne nowosci [17]
  Widzialem charlotte jak sie wspinala w tarnie sto lat temu…

  7-01-2012
  mastah