25 stycznia 2012 11:38

David Lama uklasycznia Drogę Maestriego

Rewolucji na Cerro Torre ciąg dalszy… Młody Austriak David Lama przeszedł klasycznie Drogę Maestriego.

Lama i jego partner Peter Ortner wystartowali 19 stycznia z El Chalten i po biwaku w Niponino następnego dnia wspięli się na Przełęcz Nadziei (Col de la Paciencia). Stąd po kilku godzinach odpoczynku wystartowali około godziny 13 w ścianę. Po dojściu do “trawersu nitowego” nie poszli “oryginalnie” w prawo, ale wprost do góry na lewo od rysy, którą biegnie wariant Salvaterry. Po kilku lotach Lama przeszedł ten wyciąg w drugiej próbie.


David Lama  i Peter Ortner pod Cerro Torre w lutym 2011 roku
(fot. arch. David Lama)

Parę wyciągów wyżej osiągnęli tzw. Iced Towers, gdzie wykopali małą jamę śnieżną, w której spędzili drugi biwak. Następnego dnia rano wystartowali w headwall. Fakt, że nie było już tam nitów Maestriego, usuniętych kilka dni wcześniej przez Kruka i Kennedy’ego, dodatkowo wpłynął motywująco na Austriaka. A odpowiednie mentalne nastawienie zdaniem Davida było konieczne z uwagi na słabej jakości skałę i oszczędną asekurację, wobec której w żadnym razie nie można sobie pozwolić na odpadnięcie.

Kolejne trzy wyciągi David i Peter przeszli w linii Drogi Maestriego i 20 metrów poniżej kompresora wytrawersowali w prawo do systemu rys i zacięć, które wyprowadziły ich na wierzchołek Cerro Torre. Całość w stylu alpejskim z przełęczy zajęła im 24 godziny.

Ponieważ aktualnie zarówno Kennedy, Kruk, jak i Lama przebywają w górach, nie są znane jeszcze wszystkie szczegóły obu wspinaczek. Wyjaśnienia wymagać będą szczegóły dotyczące linii, jaką wspiął się Austriak, a która po wstępnej analizie wydaje się być nowym wariantem.

Przejście takiej ściany w stylu alpejskim, niezależnie od pokonanego wariantu, budzi szacunek. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że to właśnie Lama w ubiegłym roku był na celowniku wspinaczkowej społeczności w kontekście afery z osadzonymi spitami przy okazji kręcenia filmu na Cerro Torre.

Wilan

Źródła: planetmountain
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  No proszę, 3 dni minęły [1]
  Myśle że to zamyka temat czy słusznie usnięto spity. Da…

  25-01-2012
  kristoff8

  Ale wszedł na grzyba? [67]
  Czy niedopowiedzenie jest odpowiedzią?

  25-01-2012
  Blondas