24 stycznia 2012 14:18

Alizée Dufraisse na fali… – La Reina Mora w Siuranie

Damska część francuskiej kadry znów dała o sobie znać. Po tym, jak na swojej pierwszej 8c zameldowała się Florence Pinet, niesamowitą formą znów popisała się Alizée Dufraisse.  

Alizée jeszcze w grudniu ubiegłego roku wpinała się do łańcucha Pati Noso 8c+ w Siuranie. Minął zaledwie miesiąc i Francuzka ociera się o stopień 9a. Najnowszą zdobyczą Dufraisse jest sąsiadująca ze słynną La RambląLa Reina Mora, co ciekawe droga wyceniana za każdym przejściem (a przed Francuzką do łańcucha wpięło się trzech panów) ciut wyżej.


Francuzka na "La Reina Mora" (fot. Francisco Taranto Jr.)

Pierwotnie La Reina Mora Ramon Julian Puigblanque wycenił na 8c/c+, już jednak następny w kolejce Nicolas Favresse zasugerował 8c+ i wreszcie Dani Andrada odczuł trudności jako 8c+/9a, może nawet 9a…

Dla Francuzki to oczywiście absolutnie najlepsza linia w dorobku. Jak sama mówi: “Nawet sobie nie wyobrażałam, że jestem w stanie pokonać taką drogę. Była bardzo bardzo trudna, męska w charakterze, ale naprawdę piękna” – i dodaje – “Początkowo nie byłam w stanie zrobić większości przechwytów, ale wybrałam La Reina, bo byłam pod jej dużym wrażeniem… Wczoraj (23 stycznia) po niesamowitej walce udało mi się ją poprowadzić (…)”.

Bez względu na wycenę (8c+/9a, czy 9a) Alizée Dufraisse pokazała, że stać ją na ekstremalne wspinanie. Takie, które jak na razie pozostaje w zasięgu niewielkiej liczby kobiet na świecie.

Powoli jednak młodsze pokolenie wspinaczek goni mistrzynię Josune Bereziartu, posiadaczkę najbardziej honornego zestawu kobiecych przejść skalnych, na czele z Bain de sang 9a (2002) i Bimbaluną 9a/a+ (2005), obie w Saint Loup.

Świetnie rozwija się wspinaczkowy talent młodziutkiej Sashy DiGiulian, która w wieku 18 lat ma już na koncie między innymi Pure Imagination 5.14d/9a w Red River Gorge. No i jest jeszcze zagadkowa 21-letnia Francuzka Charlotte Duriff z anonsowanym przez siebie przejściem PPP 9a w Verdon.

Brunka

Źródła: alizeedufraisse.blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum