15 grudnia 2011 12:30

Solitaire i Cold w Literkach

Ci, którzy nie widzieli jeszcze dwóch nagrodzonych filmów w Międzynarodowym Konkursie Filmowym na 9. KFG – Solitaire i Cold, mają szansę nadrobić zaległości w piątek 23 grudnia w krakowskich Literkach. Pokaz odbędzie się w godzinach 20.00 – 21.30, wstęp kosztuje 8 zł.


Kadr z filmu „Solitaire”

Laureat Grand Prix KFG 2011, blisko godzinny Solitaire w reżyserii Nicka Waggonera, to poetycko zrealizowany film o snowboardzie. Jury doceniła między innymi właśnie poetyckość obrazu uzasadniając swój werdykt:

Wirtuozeria obrazu, który kreuje poetycką wizję obszaru Ameryki Południowej i możliwości ekstremalnych sportów. Zmontowany w sposób zaskakująco precyzyjny podkreśla piękno gór i wymiar przestrzeni. Użycie w komentarzu fragmentu „Jądra Ciemności” Josepha  Conrada kreuje wymiar filozoficzny tej opowieści.

Drugi z nagrodzonych filmów to 20-minutowy Cold Ansona Fogela (II nagroda w Konkursie i nagroda publiczności), w którym w wyjątkowo mocny i zarazem autentyczny sposób przedstawione zostały uczucia strachu i cierpienia towarzyszące uczestnikom zimowej wyprawy na Gasherbrum II. Jury o filmie:

Film w sposób zaskakująco szczery i mocny ukazuje inny wymiar wypraw himalajskich – samotność, strach i cierpienie. To one bywają ceną zwycięstwa i sukcesu.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum