20 grudnia 2011 13:40

Nowe centrum wspinaczkowe we Wrocławiu

W ostatnim czasie Wrocław wzbogacił się o kolejną ścianę. Co ciekawe, o Centrum Wspinaczkowym Tarnogaj głośno zrobiło się na długo przed otwarciem…


Widok na ścianę z boulderowni (fot. Tomek Poznański)

Nowe centrum, które mieści się w hali przy ulicy Nyskiej 59 w dzielnicy Tarnogaj, zostało oddane do dyspozycji wspinaczy dwa tygodnie temu. Udostępniono około 1300 m2 panelu, na który składają się ściany do wspinania z liną (wysokość 11-13 metrów) oraz boulderownia (150 m, spora pochylnia, daszek, kampus itp.).


Boulderownia (fot. CW Tarnogaj)

W Tarnogaju udostępniono ściany dla każdego – początkujący mogą pospinać się po pionowej i połogiej części (bardzo duży wybór dróg), na bardziej zaawansowanych czeka przewieszenie w kilku wariantach, od kilkustopniowego, poprzedzielanego strukturami, do 45- stopniowej pochylni.

Obiekt wnosi pewien powiew świeżości, który w tym przypadku dotarł do nas od południowych sąsiadów; CW Tarnogaj to polsko – czeska inwestycja, a największą ciekawostką jest fakt, że jednym z właścicieli jest doskonale znany zawodnik, Mistrz Świata w prowadzeniu z 2005 roku, Tomáš Mrázek.

Na przykładzie Tarnogaju można określić pewien kierunek, w jakim podążają budowniczowie i właściciele centrów wspinaczkowych w zachodniej Europie. Otóż sporą wagę przykłada się nie tylko do konstrukcji ściany, ale również do jakości oferowanych dróg. W Tarnogaju nakręcono drogi po kolorach (jeden kolor chwytów – jedna droga), a nad przygotowaniem „oferty rejonu” czuwał czeski zespół doświadczonych setterów z Mrázkiem na czele.


Największy przewis (fot. Tomek Poznański)

Drogi – przygotowanych propozycji jest na razie kilkadziesiąt – mają w większości ciągowy charakter. Każda z nich została opatrzona karteczką, na której powtarzający dopisują swoją sugestię wyceny. Cała ściana wyposażona jest w ekspresy firmy Singing Rock (bardzo gęsto!), co w naturalny sposób promuje prowadzenie, a wędkowanie schodzi na plan dalszy. Ściana została wyposażona również w punkty asekuracyjne Singing Rocka, a do nakręcenia dróg i boulderów użyto chwytów takich marek jak TR-Walls, Core, Aix czy Makak.

Co ciekawe, właściciele nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa – do wspomnianych 1300 m powierzchni w ciągu najbliższego roku dołączy kolejne 800 (na niezagospodarowanej dotychczas drugiej połowie hali).

Nie przesądzając bardzo, śmiało można powiedzieć, że Wrocław jest w tej chwili liderem, jeśli chodzi o ściany wspinaczkowe w Polsce.

Ściana czynna jest w godzinach 10.00-23.00, a promocyjna cena za jednorazowe wejście wynosi 15 złotych.

Dodatkowo na przybyłych czeka mały barek, który systematycznie będzie powiększał swoją ofertę. 

Więcej informacji znajdziecie pod adresami:
www.centrumwspinaczkowe.pl
www.facebook.com/tarnogaj

Tomek Poznański
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum