4 grudnia 2011 21:19

Mistrzostwa Polski w Boulderingu na 9. KFG

Już przed samymi zawodami wiadomo było, czego możemy spodziewać się po niedzielnym widowisku boulderowym na 9. KFG. Mistrzostwa Polski w Boulderingu Seniorów i Młodzieżowców (będące zarazem czwartą, finałową edycją Pucharu Polski) zostały rozegrane po raz drugi właśnie na krakowskim festiwalu i po raz drugi okazało się, że to pomysł absolutnie trafiony w dziesiątkę.


Główna arena Mistrzostw Polski w Boulderingu
(fot. Adam Kokot/KFG)

Tak naprawdę tegoroczne zawody były odbiciem tych z ubiegłego roku. Podobnie wypełniona po brzegi główna hala Uniwersytetu Ekonomicznego (ba, sporo osób musiało kibicować na stojąco), głośno reagująca na każdy, nawet pojedynczy przechwyt publiczność – notabene nieprzypadkowa, niewątpliwie znająca się na „boulderowym fachu” (takiej publiczności należy życzyć każdej wspinaczkowej imprezie), fajna oprawa muzyczna etc.


Hala była wypełniona po brzegi (fot. Adam Kokot/KFG)

Było też kilka małych zmian np. mikrofon konferansjerski trafił w tym roku w ręce jedynie Rafała Nowaka, który radził sobie bez udziału drugiego etatowego konferansjera polskiej sceny wspinaczkowej, Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora (Reni Sport). Powód był prosty – Mechanior owszem błysnął, ale jako zawodnik!

Ale po kolei. Eliminacje odbyły się w festiwalową sobotę już tradycyjnie na krakowskiej Koronie. W tym miejscu należą się podziękowania dla koroniarskiej ekipy na czele z Maćkiem Oczko, który czuwał nad sprawną organizacją całości i autorami przystawek Marcinem Wszołkiem oraz Tomkiem Dźwigoniem, za przygotowanie super widowiska.

Korona pomieściła w sobotę aż 43 mężczyzn i 21 pań, którzy od samego rana do późnego wieczora walczyli najpierw w eliminacjach, potem w półfinałach. Niespodzianką był słabszy występ Tomka Oleksego (MKS Tarnovia), który nie wyszedł z półfinału. Natomiast pozostali faworyci nie zawiedli. W finale zobaczyliśmy między innymi obrońców tytułów, Agatę Modrzejewską (KW Toruń) i Aleksandra Romanowskiego (KW Warszawa). W ubiegłym roku to właśnie oni jako jedyni skończyli wszystkie finałowe przystawki, nie dając konkurentom szans. Tym razem musieli uznać wyższość krakusów.


Tym razem Agata musiała uznać wyższość Kingi
(fot. Adam Kokot/KFG)

Finał kobiet to przede wszystkim bezbłędne wspinanie w wykonaniu Kingi Ociepki-Grzegulskiej (KS Korona), która w poprzedniej edycji Mistrzostw Polski nie startowała. Kinga zrobiła swoje, dając pokaz siły, spokoju i nienagannej techniki, bezbłędnie rozpracowując każdą z czterech finałowych przystawek.

Właściwie trudno tu mówić o jakimś zaskoczeniu. Nie jest tajemnicą, że to właśnie Kinga od wielu lat przewodzi w kobiecym wspinaniu sportowym. Tak naprawdę walkę na zawodach nawiązuje z nią – jeśli nie jedynie, to na pewno głównie – Agata Modrzejewska. W tegorocznym finale zawodniczka KW Toruń pokonała jednak „tylko” dwa bouldery. Pozostałe zawodniczki dzielnie walczyły, ale żadnej nie udało się zatopować. Najbliżej wymienionej dwójki była Sylwia Buczek (MKS Tarnovia) i to właśnie jej przypadło 3. miejsce.

W kategorii Młodzieżowców zwyciężyli Karina Mirosław (Skarpa Lublin) i Szymon Łodziński (UKA Warszawa).

Finał kobiet:

 1. Kinga Ociepka-Grzegulska (KS Korona Kraków) – 4 x TOP
 2. Agata Modrzejewska (KW Toruń) – 2 x TOP
 3. Sylwia Buczek (MKS Tarnovia)
 4. Oliwia Bechyne-Goś (KS Korona Kraków)
 5. Karina Mirosław (Skarpa Lublin)
 6. Olga Weber (Reni Sport)

Finał mężczyzn to już osobna historia. Nie udało się obronić tytułu Olo Romanowskiemu, a na przeszkodzie stanął mu nie kto inny jak Mechanior. W tym przypadku o małej niespodziance powiedzieć chyba możemy, bo jednak Andrzej – mimo, jak zawsze nieobliczalny i mocy mu nie brakuje (pokonywanie boulderów na rękach przychodzi mu łatwiej niż z użyciem nóg ;) , to jednak głównym faworytem niedzielnego popołudnia nie był. Tymczasem dość pewnie jako jedyny ze stawki przeszedł wszystkie bouldery. Wrażenie zrobiła zwłaszcza druga seria, w której tylko jemu udało się sięgnąć topu.


Nowy Mistrz Polski – Mechanior (fot. Adam Kokot/KFG)

O drugie miejsce walczyli Jakub Główka (UKA Warszawa) i Olo Romanowski. Tak naprawdę różnice były minimalne, obaj skończyli po trzy problemy. Ciut lepszy okazał się Kuba. Kiepsko natomiast wystartował w finale Konrad Ociepka (KS Korona), który po fazie półfinałowej stał na pozycji lidera. W finale jednak mu wraźnie nie szło. Zmęczenie, nie ten dzień… Ostatecznie Konrad zamknął finałową stawkę.

Finał mężczyzn:

 1. Andrzej Mecherzyński-Wiktor (Reni Sport), 4 x TOP
 2. Jakub Główka (UKA Warszawa), 3 x TOP
 3. Aleksander Romanowski (KW Warszawa), 3 x TOP
 4. Jakub Jodłowski (UKA Warszawa), 1 x TOP
 5. Piotr Bunsch (KS Korona Kraków), 1 x TOP
 6. Konrad Ociepka (KS Korona Kraków), 1 x TOP

Organizatorem zawodów były: PZA, wspinanie.pl i KS Korona.

Mistrzostwa Polski w Boulderingu na Krakowskim Festiwalu Górskim powoli stają się tradycją. To niewątpliwie jedno z głównych wydarzeń festiwalu, bez którego trudno sobie wyobrazić krakowską imprezę…

Wkrótce pełne wyniki MP 2011 i zdjęcia z tegorocznej edycji.

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Brawa! [1]
  Tak, brawa dla serwisu wspinanie.pl za szybkie relacje, które umożliwiają…

  4-12-2011
  dyggo

  to był nokaut! [10]
  Kinga przebiegła po problemach! Brawo i gratulacje :)

  5-12-2011
  sz.