9 grudnia 2011 13:40

Alizée Dufraisse na Pati Noso 8c+

Kolejna kobieta pokonała w skałach trudności 8c+. Alizée Dufraisse wspięła się na Pati Noso, ponad 40-metrową mega linię biegnącą w sektorze El Pati w Siuranie. Urodę drogi podkreślał zresztą Rafał Porębski (pisał o niej “piękna, bolesna i wymagająca”), który poprowadził Pati Noso w lipcu, robiąc jednocześnie swoje najtrudniejsze przejście.


Alizée na "Pati Noso" (fot. Francisco Taranto Jr)

Pati Noso to również rekord w dorobku Alizée. Wcześniej próbowała, bez powodzenia, innej “ósemki c+” w Siuranie, Chikane  na Campi Qui Pugui. Poniżej na filmie próby Francuzki na tej właśnie drodze.

 

W dorobku Dufraisse znajdziemy między innymi dwie drogi 8c, obie w Céüse. W 2009 roku wpięła się do łańcucha Dures Limites, a dwa lata później zrobiła pierwsze przejście pasażu L’Arcadémicien (autor Sylvain Millet), po oberwaniu kluczowego chwytu w trudnościach. Wyceniła nową wersję na mocne 8c, co dość szybko potwierdził swoim przejściem Gabriele Moroni.

***

O ile kobiet, które robią trudności 8c jest już naprawdę sporo (są i takie, które ten stopień kolekcjonują np. Caroline Ciavaldini, czy Charlotte Durif), o tyle te z 8c+ to jeszcze wciąż niewielka grupa. A królują obecnie: Josune Bereziartu, Sasha DiGiulian, Charlotte Durif (wokół przejść Francuzki pojawiło się ostatnio wiele wątpliwości, o czym wkrótce napiszemy szerzej), Angela Eiter, Natalija Gros, Maja Vidmar i Jenny Lavarda.   

Przy okazji warto dodać, że Włoszka Jenny Lavarda jest również pierwszą kobietą, która zameldowała się w łańcuchu słynnej wielowyciągówki Solo per vecchi guerrieri 8c+/9a w Dolomitach.

Osobne miejsce w tym gronie należy się Amerykance Beth Rodden, która w 2008 roku poprowadziła drogę Meltdown 5.14c w Yosemite, co jest prawdopodobnie najtrudniejszym kobiecym przejściem na własnej.

Brunka

Źródła: kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    meltdown [1]
    z prostego przeliczenia wynika ze to nie tylko najtrudniejszy trad…

    9-12-2011
    kolarz