8 listopada 2011 08:01

Nowe drogi w Himalajach Kaszmiru – uzupełnienie

W wrześniu br. w Himalajach Kaszmiru, regionie który z politycznych powodów był zamknięty dla wspinaczy przez prawie 20 lat, pojawił się międzynarodowy zespół w składzie David Lama, Stefan Siegrist, Denis Burdet i Rob Frost.


Siegrist i Frost ze ścianą Cerro Kishtwar za plecami. Linia nowej drogi "Yoniverse" biegnie lodowym żlebem w skos w prawo wychodząc na prawą grań (fot. visualimpact.ch)

Pierwszym celem był liczący 6155 m Cerro Kishtwar. Po założeniu bazy wysuniętej na wys. 5000 m, 28 września cały zespół wyruszył do góry. Po dotarciu do plateau ponad wiszącym lodowcem, wspinacze odkryli niewidoczny z dołu piękny lodowy żleb, który wyprowadzał na południową grań. Zrozumieli jednak, że z ciężkimi worami i całym sprzętem poruszają się zbyt wolno, by kontynuować wspinaczkę i wycofali się do bazy.

Po krótkim odpoczynku 30 września zespół wyruszył ponownie do góry i po osiągnięciu wspomnianego lodowego żlebu okazało się, że jest on znacznie bardziej niebezpieczny niż się spodziewano. Stromy lód oferował słabą asekurację i długie runouty. Pomimo trudności zespół przeszedł ten fragment i po dojściu do południowej grani kontynuował nią wspinaczkę osiągając około godz. 13 południowy wierzchołek Cerro Kishtwar (6155 m).


Stefan Siegrist na ósmym wyciągu "Yoniverse" na Cerro Kishtwar (fot. visualimpact.ch)

Zejście do bazy trwało półtora dnia z noclegiem w ścianie. Droga wytyczona przez zespół w alpejskim stylu została nazwana Yoniverse (1200 m WI 5, 6a) i jak pierwotnie sądzono była pierwszą drogą na główny wierzchołek Cerro Kishtwar (6155 m). Dopiero po fakcie okazało się, że przebywający w tym rejonie w 1993 roku Brytyjczycy Mick Fowler i Steve Sustad osiągnęli podczas swojej wyprawy nie tylko północny wierzchołek, który zdaniem członków tegorocznej wyprawy jest 5 metrów niższy od południowego, ale także właśnie główny południowy wierzchołek.


Cerro Kishtwar z orientacyjnym przebiegiem drogi
"Yoniverse" (1200 m WI 5, 6a)

(fot. stephan-siegrist.ch/visualimpact.ch)

Po tym wejściu Siegrist i Burdet postanowili wykorzystać okres dobrej pogody  i zaatakowali szczyt, który widzieli podczas podejścia i który był niewłaściwie naniesiony na mapie.

Stefan i Denis wytyczyli na północno-północnozachodniej ścianie w stylu alpejskim nową drogę La virée of contemporains (850 m, WI 5, M6, A2) osiągając zachodni wierzchołek (6040 m), który nazwali White Saphire, a następnie niższy o 60 metrów wschodni wierzchołek. Zejście ze szczytu wiodło południową granią. Na swojej stronie Stefan określił tą wspinaczkę jako bardzo wymagające przedsięwzięcie.

Wilan

Źródła: planetmountain, stephan-siegrist.ch

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Siano? [8]
    wszytko fajnie Wiluś tylko po przeczytani tekstu na 2300 znaków…

    7-11-2011
    dr know