10 listopada 2011 09:18

David Lama wielowyciągowo na Sonnwand

O ciekawe przejścia postarał się David Lama. Niedługo po powrocie z Himalajów zrobił  pierwsze powtórzenia dwóch trudnych wielowyciągówek Aleksandra Hubera na 250- metrowej ścianie Sonnwand w Loferer Alm: Stoamanndl (8b, 8 wyciągów) i Donnervogel (8b, 7 wyciągów).


David na "Stoamanndl" (fot. arch. D. Lama)

Pierwszą z nich David zrobił w zespole z Peterem Ortnerem. Można powiedzieć, że Austriak przeszedł ją w stylu OMC OS. Gdyby nie poślizgnięcie na drugim wyciągu (wycenionym na 7b) całość padłaby za pierwszą przystawką. Druga droga okazała się dwa razy trudniejsza. To znaczy, że odpadł na niej dwa razy. Oba odpadnięcia zdarzyły się na trudnych wyciągach nr 4 (8b) i 5 (8a+). Powtórzył je za drugą próbą.

Pod koniec sierpnia br. David przeszedł również drogę Paciencia (8a, 23 wyciągi) na słynnej północnej ścianie Eigeru. Dla przypomnienia drogę tą wytyczyli w roku 2003 Stephan Siegrist i Ueli Steck. Nie zrobili jej jednak wtedy w pełni klasycznie i na takie przejście linia czekała do 2008 roku. David w zespole z Peterem Ornerem, podobnie jak autorzy, przeszli ją w dwa dni z biwakiem w ścianie. W komentarzu do prowadzenia Austriak powiedział:

Trudno sobie wyobrazić, jak wielka jest północna ściana Eigeru. Zawsze chciałem się na niej wspiąć i zrobienie “Paciencia” na pewno będzie ważnym punktem w moim wykazie przejść. Nieczęsto przechodzę tak wymagające drogi.

Tak na koniec, krótko i treściwie – Tommy Caldwell (przebywający na El Capie od 11 dni) przeszedł 12 wyciąg. Jutro odpoczywa, a dziś w asekuracji na Dawn Wall jego żonę Beckę zastąpił Kelly Cordess.

Adam Pustelnik (adidas, Five Ten, Black Diamond)

Źródła: planetmountain

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum