3 listopada 2011 11:10

Dani Andrada i jego nowa wielka droga Corazón de Ensueño

Ogromny potencjał kryje dolina Getu położona w pd.-zach. Chinach. Przekonali się o tym uczestnicy zakończonego niedawno Petzl RocTrip (26-30 października). W dolinie pojawiło się kilkuset wspinaczy z całego świata, w tym najlepsi na czele z Chrisem Sharmą, Stevem McClurem, Stephanie Bodet, Arnaud Petitem, Lynn Hill, Niną Caprez, Anthony Lamichem, Danielem Dulac, Dave’em Grahamem, Seanem Villanuevą etc.

Najmocniejszy akcent – notabene z ostatniego dnia tripu – należał jednak do Daniego Andrady. I to wcale nie za sprawą kolejnego „krótkiego” ekstremu spod znaku 9, ale 210-metrowej Corazón de Ensueño biegnącej stropem ogromnej, przepięknie urzeźbionej jaskini Chuanshang.


Wielki łuk Chuanshang (fot. Petzl/LaFouche)

Corazón przecina kilka dróg w jaskini – w ciągu ostatnich 18 miesięcy wspinacze wspierani przez Petzla otworzyli tu ponad 100 linii, a cała akcja przeprowadzona została w ramach programu eksploracji Getu Valley. Łącznie znajdziemy tu 300 dróg w kilkunastu rejonach (pierwsze drogi w 2007 roku powstały za sprawą francuskiego przewodnika Oliviera Balmy i jego studentów z Chinese Mountain Development Institute).

A wracając do Corazón de Ensueño, trudno będzie znaleźć bardziej przewieszoną wielowyciągówkę na świecie. Właściwie tylko 2 wyciągi biegną przewieszeniem, kolejne 6 to już wspinaczka w dachu. Całość Dani wycenił na 8c, podkreślając, że „to absolutnie najlepsza linia, jaką kiedykolwiek otworzył. Jest trudna, długa i wyjątkowa”. Jeśli przyjrzeć się z bliska każdy z wyciągów to prawdziwa perełka: już na samym początku mamy długość za 8a+, potem kolejno 8b, 7c+, 7a, 8b+, 8c, 7c+/8a, 8a+.


Dani Andrada na 2. wyciągu „Corazón de Ensueno”
(fot. Mick Ryan/ukclimbing)

Nad poszczególnymi odcinkami Corazón Andrada pracował w sumie 3 dni, wcześniej aż 11 dni zajęło mu przygotowanie drogi pod prowadzenie. Partnerem Hiszpana był nie byle kto, bo sam Chris Sharma. Panowie w finalnym przejściu zmieścili się w 5 godzinach. Idący na drugiego Amerykanin przeszedł w ciągu 5 z 8 wyciągów.


Dani Andrada (fot. Sam Bie/Petzl)

Już na początku grudnia Daniego Andradę będzie można spotkać na 9. Krakowskim Festiwalu Górskim. Wkrótce również przybliżymy na wspinanie.pl sylwetkę niesamowitego Hiszpana i jego nietuzinkowe przejścia.

Brunka

Źródła: petzl.com, ukclimbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum