7 listopada 2011 17:43

Century Crack – ostatnie starcie Anglików

Temat Century Crack wraca jak bumerang. Najpierw pisaliśmy o pierwszym przejściu tej niesamowitej przerysy. Później rozgorzała dyskusja nad stylem, ponieważ jej autorzy Wide Boyz: Pete Whittaker i Tom Randall pokonali ją z założonymi uprzednio przelotami. Następnie uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie „jak trudna?” jest to droga wraz z dość precyzyjnym wyjaśnieniem.

I kiedy wydawało się, że więcej newsów w tym temacie już nie będzie, Anglicy postarali się i znów wzbudzili zainteresowanie przechodząc jeszcze raz Century Crack.


Tom Randall na „Century Crack” (fot. Steve Barlett)

Dla przypomnienia, mowa o 40-metrowej przerysie wiodącej stropem ogromnego dachu, w Canyonlands w Utah, którą po długim namyśle autorzy wycenili na 5.14b, czyli francuskie 8c. Panowie wrócili na drogę, aby poprawić styl przejścia. Żeby odciążyć się na tej „wspinaczce” Pete i Tom ograniczyli ilość używanych mechaników z 12 do 8.

Przedłużyło to odległość między zakładanymi przelotami, ale najwidoczniej ta nie stanowiła dla nich większego problemu. Tym bardziej że Whittaker podczas swojego przejścia tak zaangażował się we wspinanie, że zapomniał osadzić jednego frienda. Anglicy jeden po drugim przeszli drogę zakładając asekurację podczas wspinaczki za pierwszą próbą i wydaje się, że tym samym ostatecznie zamknęli temat Cetury Crack. Chyba, że któryś z nich wpadnie na pomysł przejścia drogi solo…

Adam Pustelnik (adidas, Five Ten, Black Diamond)

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Century Crack [3]
    Komi możesz mi przypomnieć, co powiedziales, gdy chlopaki po swoich…

    8-11-2011
    astrodog