14 listopada 2011 11:12

Adam Ondra i jego Terranova 8C+

Po krótkiej sesji z liną na Franken i szybkim przejściu The Man That Follows Hell Markusa Bocka, Adam Ondra wrócił do boulderowania (Czech w tym roku wyraźnie postawił właśnie na bouldery). Na swoim podwórku, dokładnie w Holštejn (Moravski Kras, wsch. Czechy), otworzył Terranovę, proponując dla nowości aż 8C+.


Adam Ondra na “Terranova” (fot. Vojtech Vrzba)

Terranova, jak zresztą podkreśla sam pomysłodawca, być może nie jest boulderingiem w czystej postaci, co więcej tak naprawdę wg Adama “zdecydowanie nie tak powinno wyglądać boulderowanie”, niemniej to bardzo ciekawy, arcytrudny problem, na który Czech miał chrapkę  już od dawna.

Terranova jest mianowicie 12-ruchowym trawersem po mikro chwytach, ze śliskimi stopniami, właściwie nie ma tam tarcia. Całość na początku wydawała się nie do przejścia, dopiero tej jesieni Adam  poświęcił problemowi więcej czasu, dokładnie 11 dni (plus jeden dzień w ubiegłym roku). A skąd tak wysoka wycena? Adam podkreśla, że to najmocniejsza rzecz, jaką robił bez liny. W porównaniu z Monkey Wedding czy innych “ósemek ce” jest bez wątpienia trudniejsza i zajęła mu dużo więcej czasu.

Całkiem niedawno powstało kilka innych problemów w Czechach autorstwa Adama Ondry. We wrześniu właśnie w Holštejn powstały Pata ledovce 8C, w październiku natomiast w Petrohradzie światło dzienne ujrzały Cháron 8C i Underground 8B+. W sumie na czeskim koncie widnieje już sześć boulderów w stopniu 8C i wspomniany trawers Terranova.

Brunka

Źródła: 8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum