3 października 2011 15:53

Słoweńcy w Dolinie Charakusa – nowa droga na K7 West

W sierpniu i wrześniu br. w dolinie Charakusa w Karakorum działała wyprawa Słoweńskiego Związku Alpinizmu w składzie: Urban Novak (kierownik, lat 25), David Debeljak (26), Luka Stražar (22) i Nejc Marčič (26).

Pierwotnym celem było poprowadzenie nowej drogi w stylu alpejskim na główny wierzchołek K7 (6934 m). Jednak po przybyciu do doliny uwagę zespołu przykuł niesamowity filar K7 West. Wrażenie, jakie wywarł na Słoweńcach było tak duże, że dwaj z nich Stražar i Marčič postanowili spróbować na nim swoich sił.


K7 West z wrysowaną linią drogi "Sanjači zlatih jam"
(fot. arch. expedition Charakusa 2011)

Słoweńcy wystartowali o 3 nad ranem 6 września i po 2-godzinnym podejściu po piargach rozpoczęli wspinaczkę głównie lodowo-śnieżnym terenem, zakładając pierwszy biwak na filarze o 19.30. Z uwagi na wiszące seraki starali się wspinać, na tyle na ile było to możliwe, ściśle filarem. Następnego dnia osiągnęli mikstowy teren, który okazał się najbardziej wymagającym technicznie odcinkiem całej drogi. Trudności były dużo większe niż zespół spodziewał się zastać. Tego dni Luka i Nejc zdołali pokonać tylko 250 metrów terenu, po czym ponownie zabiwakowali na filarze.

Trzeciego dnia akcji Słoweńcy zorientowali się, że dalsza wspinaczka w planowanej linii z posiadanym sprzętem nie jest możliwa, dlatego cofnęli się i kontynuowali wspinaczkę z prawej strony filara. Na szczycie zameldowali się o 9 rano i tego samego dnia zjechali do miejsca swojego pierwszego biwaku na filarze. Czwartego dnia w pogarszających się z każdą chwilą warunkach kontynuowali zjazdy aż do podstawy ściany, osiągając tego samego dnia bazę. 


Wspinaczka na "Sanjači zlatih jam"
(fot. arch. expedition Charakusa 2011)

Wytyczona w stylu alpejskim droga pokonuje 1600 metrów lodowo-śnieżnego terenu w dolnej części i skalno-mikstowego w górnej o wycenie VI/5, M5, A2. Droga Sanjači zlatih jam (ang. The Dreamers of golden caves) jest dopiero drugą zakończoną wejściem na wierzchołek K7 West (jako pierwsi dokonali tego w 2007 roku Marko Prezelj, Steve House i Vince Anderson). Warto dodać, że była to pierwsza wspinaczka tego młodego słoweńskiego zespołu w górach wysokich.

Imponujące jest też to, z jakim dorobkiem młodzi Słoweńcy wracają z doliny Charakusa. Podczas swojego pobytu w Karakorum dokonali, poza wytyczeniem nowej drogi na K7 West, następujących wejść:

  • Iqban wall – wejście granią na szczyt znajdujący sie powyżej bazy – N. Marčič, D. Debeljak
  • Nayser Brakk (5200 m), British Route – wszyscy członkowie ekspedycji
  • Filar na lewo od Nayser Brakk – powtórzenie drogi zespołu  Prezelj-Anderson-House  z 2007 roku wraz z nowym wariantem (górne 300 m) – N. Marčič, U. Novak
  • prawa grań Nayser Brakk, Ridge Route – L. Stražar, U. Novak
  • Sulu Peak (5950 m) – wszyscy członkowie ekspedycji
  • Beatrice (5800 m) – N. Marčič, U. Novak, L. Stražar
  • Iqban Wall – wejście pierwszym zacięciem w lewej części ściany – D. Debeljak, U. Novak

Wilan

News powstał na podstawie relacji Zdenki Mihelič, która ukazała się na stronie www.pzs.si.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum