17 października 2011 10:40

Sasha Digiulian prowadzi Pure imagination 9a!

18-letnia Sasha Digiulian nie przestaje zaskakiwać. Ostatnia wiadomość z obozu Amerykanki to pierwsze na koncie 5.14d/9a – Pure imagination. Przejście znakomite, dopiero drugie (lub trzecie)* w historii kobiecego wspinania.

Niemniej to nie jedynie cyfra robi wrażenie, w równym stopniu szacunek budzi szybkość, z jaką Sasha przechodzi skalne ekstremy. Dla przykładu Pure imagination zajęła jej w sumie sześć prób, rozłożonych na trzy dni. Dodajmy, że to przepiękna krawądkowa linia biegnąca ścianą Chocolate Factory w Red River Gorge, wytyczona w ubiegłym roku przez Amerykanina Jonathana Siegrista.

Wygląda na to, że Red River Gorge leży Amerykance szczególnie. To właśnie tam poprowadziła dwie z trzech “ósemek c+”, które ma na koncie. Najpierw padło Southern smoke Joey Kindera, następnie Lucifer Mike’a Doyle’a. Trzecia 8c+ to Cosi fan tutte w Rodellarze.


Na “Southern Smoke” (fot. prana.com)

***

*Królową kobiecego wspinania wciąż pozostaje Baskijka Josune Bereziartu z kilkoma 9a, w tym Bain de sang 9a w Saint Loup (2002 rok) i Bimbaluną 9a/a+, również w Saint Loup (2005 rok). W sierpniu tego roku o swojej pierwszej 9a – PPP w Verdon – poinformowała 21-letnia Charlotte Durif. Przejście Francuzki jest jednak poddawane przez niektórych (w tym francuskie media) w wątpliwość. O przejściu/ach Charlotte będziemy jeszcze pisać.

Brunka

Źródła: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum