24 października 2011 14:55

Propozycje zmian statutowych PZA

W dniach 19-20.XI.2011 będzie miało miejsce Walne Zgromadzenie Delegatów PZA. Jednym z jego istotnych punktów będzie uchwalenie nowego statutu związku. Na posiedzeniu 13 października Komisja Statutowa zaproponowała zmiany w statucie.


Propozycja zmian statutowych

Zaproponowane przez naszą Komisję zmiany 8 artykułów Statutu PZA nie są zmianami rewolucyjnymi, ale realizują filozofię Związku jako federacji klubów. W myśl tej filozofii, PZA nie jest zewnętrznie narzuconym organem zarządzającym stowarzyszonymi podmiotami, ale dobrowolnie powołaną przez kluby organizacją wyposażoną w takie uprawnienia, jakich te kluby pragną jej udzielić.

Fundamentalną przesłanką dla tych uprawnień jest zasada pomocniczości, czyli przekazanie PZA tych kompetencji, które nie mogą być realizowane przez pojedyncze kluby. Do oczywistych spraw należą tu:

  • reprezentowanie całego związku na zewnątrz,
  • budżet,
  • imprezy centralne,
  • czy rozstrzyganie sporów.

W pozostałych sprawach uważamy, że rola PZA powinna w miarę możliwości ograniczać się do dostarczania dobrych standardów, propagowania właściwych praktyk, służenia pomocą oraz ułatwiania działalności wspinaczkowej i szkoleniowej. Te funkcje bowiem, które mogą być z powodzeniem realizowane przez same kluby, nie powinny być przedmiotem odgórnych ustaleń i kontroli ze strony Związku.

Istota zmian sprowadza się w zasadzie do artykułu 7 – czyli celów PZA. Wszystkie pozostałe zaproponowane korekty są konsekwencją tych zapisów. Cele te zostały zgrupowane w 2 podstawowe bloki:

  • działania na rzecz rozwoju alpinizmu,
  • oraz prowadzenie działalności szkoleniowej.

Zrezygnowaliśmy z uprawnień polegających na kontrolowaniu działalności klubów (za wyjątkiem kontroli przestrzegania Statutu), "sprawowaniu opieki wychowawczej" czy "ustalaniu zasad" dla działalności klubowej. W zamian podkreśliliśmy konieczność działań polegających na rozstrzyganiu sporów, ułatwianiu działalności oraz ustalaniu zaleceń i wytycznych – czyli wyznaczaniu dobrych standardów. Pozostają rzecz jasna uprawnienia kontrolne i regulaminowe dla imprez centralnych oraz kadry instruktorskiej PZA.

Usunęliśmy zapis o prowadzeniu działalności szkoleniowej tylko "dla członków klubów", jako że PZA może i powinna prowadzić działalność także dla osób niezrzeszonych. W kilku innych punktach ich brzmienie skróciliśmy, aby niepotrzebnie nie zawężać celów działania. Punkt 1 Art. 17 dostosowaliśmy do ustawy o sporcie.

Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas zmiany zostaną przez Koleżanki i Kolegów przyjęte przychylnie. Naszym zdaniem precyzują one kompetencje organów Związku i jaśniej określają jego rolę, jako przede wszystkim dostarczyciela standardów, partnera i rozjemcy w miejsce roli "ustawodawczej" i kontrolerskiej. Taka funkcja Związku wydaje się być w dzisiejszych warunkach zarówno odpowiedniejsza, jak i skuteczniejsza.

Komisja Statutowa PZA
Warszawa, 13.10.2011

Załączniki:

Źródła: PZA

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    zmiany w szkoleniu [250]
    zastrzegam z góry, że nie jestem pewien czy mam rację…

    24-10-2011
    krecik

    Stowarzyszenia i Związki [11]
    Koleżanki i Koledzy, W nawiązaniu do toczącej się dyskusji chciałbym…

    28-10-2011
    Starosta