31 października 2011 11:37

Polacy w Alpach

We wrześniu w rejonie Chamonix bardzo skutecznie działały dwa polskie zespoły.

Na Grandes Jorasses wspięli się Marcin Rutkowski (WKW, Proguide.pl) i Marcin Tomaszewski (KW Szczecin, HiMountain, Edelrid). Przeszli oni ścianę w 22 godziny drogą Colton-Macintyre (VI, 6, 1200 m.). Najprawdopodobniej było to dopiero drugie polskie przejście drogi. Pierwsze w czasie 18h należy do zespołu Staszek Piecuch, Andrzej Dutkiewicz.

Panowie relacjonowali dobre wspinaczkowo, ale słabe z punktu widzenia asekuracji warunki. Wiąże się z tym dopisanie po przejściu 1 x AF oraz wycena kluczowych trudności na M7+. Przygoda Polaków nie zakończyła jednak wraz z wejściem na szczyt. Zejście na południową stronę do nieczynnego w tym czasie schroniska Bocciolatte i dalej do Chamonix zajęło im cały kolejny dzień.

Andrzej Sokołowski i Mateusz Dejnarowski na szczycie wsch. Les Droites (3956 m)

Andrzej Sokołowski i Mateusz Dejnarowski na szczycie wsch. Les Droites (3956 m)

Drugim polskim zespołem działającym we wrześniu w Chamonix była karkonoska ekipa Andrzej Sokołowski (WKW) i Mateusz Dejnarowicz (Grupa Młodzieżowa PZA, WKW). Wspięli się oni na wschodni wierzchołek Les Droites drogą Direct Tournier Spur (5c, 1200 m). W ścianie zastali nie najlepsze warunki, w związku z czym w górnej partii obeszli oryginalną linię 4-wyciągowym wariantem o trudnościach VII- i M6+.

Adam Pustelnik (adidas, Five Ten, Black Diamond)

Źródła: PZA, goryonline
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum