4 października 2011 12:08

Hansjörg Auer – nowe drogi na Marmoladzie

Marmolada plus Hansjörg Auer równa się przejście Ryby solo… Wygląda na to, że nie jest to jedyny słuszny wynik tego równania. Dzięki tegorocznym projektom wspinaczkowym młody Austriak zapisał kolejne strony w historii  tej słynnej południowej ściany Dolomitów.

W sierpniu Auer zrealizował wieloletni projekt otwarcia nowej drogi na południowej ścianie Marmolady.


Na nowej drodze „Bruderliebe”
(fot. Damiano Leviati/The Nort Face)

Jak wspomina na swojej stronie, ten pomysł narodził się w jego głowie już podczas pierwszego spotkania z nią:

Kiedy wreszcie wyszedłem ponad linię lasu i zobaczyłem ścianę w całości, to co przykuło moją uwagę to nie „Ryba”, czy filar „Don Quixote”, ani zielona dolina z rzeką i krowami. W moją pamięć wyryły się dwa wybitne filary w prawej części południowej ściany. Dwa kawałki szarej przewieszonej ściany.

Bruderliebe, czyli braterska miłość. Tak nazywa się nowa drogą, którą Hansjorg poprowadził w zespole ze swoim bratem Vitusem Auerem 21 sierpnia. Nowość ma 19 wyciągów, z czego najtrudniejszy został wyceniony na 8b/b+.

Droga znajduje się w okolicy innych istniejących już linii: 40 anni per il Falier oraz Verena Vinus. Miejscami przecina się z nimi, a miejscami prowadzi w odległości 10, 15 metrów od nich. Asekuracja na Bruderliebe jest typowa dla tej, którą można spotkać na Marmoladzie. Mieszanina własnej asekuracji, stałych haków, które Hansjoerg pozostawił w ścianie i spitów.

Praca nad wytyczeniem nowej linii zajęła Austriakowi 5 dni. W tym czasie przeszedł on jednak tylko dolną, trudniejszą część drogi, pozostawiając łatwiejszą połowę do rozpoznania na czas przejścia całości w ciągu. Łącznie sukces na całej drodze nastąpił po 8 dniach prób.

Po wielu dniach prób, wielu odpadnięciach i godzinach spędzonych na wiszeniu w ścianie, momentach zwątpienia, ale i chwilach satysfakcji ze stawania się silniejszym, 21 sierpnia był moim dniem. Kiedy wpinałem linę w stanowisko po przejściu kluczowego wyciągu, autentycznie łzy napływały mi do oczu.

Pierwszą część drogi prowadził Hansjoerg, a Vitus podążał za nim poruszając się na „małpach”. Kluczowy wyciąg padł dopiero za trzecią przystawką. W drugiej połowie drogi Vitus przejął prowadzenie. Co więcej była to jego pierwsza droga na Marmoladzie.

Film z przygody na Marmoladzie, część I:

Oprócz poprowadzenia nowej drogi Hansjoerg dokonał również dwóch innych ciekawych przejść w zespole z Gerhardem Fieglem. Pierwszym jest uklasycznienie drogi Colpo di Coda autorstwa Maurizio Giordani i Massimo Faletti. Kluczowy dach pierwotnie wyceniany na A2 Austriacy przeszli on-sight i wycenili na 7b. Kilka dni później poprowadzili 4- wyciągowy wariant prostujący do drogi Schwalbenschwanz, który nazwali Coco Jambo i wycenili na 6c+.

Obszerny wywiad z Hansjorgiem dostępny na planetmountain.

Adam Pustelnik (adidas, Black Diamond, Five Ten)

Źródła: hansjoerg-auer.at
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum