28 października 2011 10:51

El Capitan – kolejna odsłona

W dolinie Yosemite sezon nadal trwa. Podobno na swój znany już dobrze projekt Dawn Wall wrócił Tommy Caldwell. Tym razem nie z Kevinem Jorgsonem, który kontuzjował się na  znanym z filmów ogromnym strzale, ale z żoną. Rodzinna atmosfera zdaje się mieć pozytywny wpływ na przejście, ponieważ Tomy’emu udało się zrobić wspomniany wcześniej strzał.

Na The Prophet, drodze marzeniu autorstwa Leo Houldinga, walczą natomiast Kanadyjczycy Sonnie Trotter i Will Stanhorpe. Tymczasem o przejście na ścianie po raz kolejny postarała się kobieta.

Hazel Findlay w zespole ze wspominanym ostatnio Austriakiem Hansjörgiem Auerem przeszła drogę braci Huberów Golden Gate (41 wyciągów, VI, 5.13b).  Niedawno robił ją również Cedric Lachat. Angielka przeszła całość klasycznie, nie prowadząc jednak wszystkich wyciągów i pokonując na drugiego część kluczowych trudności. Austriak natomiast przeszedł czysto wszystkie długości drogi, oprócz znanego Monster Off Width.


Hazel Findlay na wyciągu „The Move” na „Golden Gate”
(fot. arch. Hazel Findlay)

Tak Hazel opisuje w rozmowie dla UKC trudności drogi:

Są tam trzy wyciągi za 5.13a, czyli francuskie 7c+. Dolna część wyceniona jest na 5.12, ale wydaje się być trudniejsza niż te wyciągi, bo prowadzi połogimi granitowymi płytami. No i jeśli nie potrafisz wspinać się w przerysach, jak ja i Hans, wtedy „Monster Crack” można odczuć jako 8a.

Również cztery przechwyty na wyciągu „The Move” wydawały mi się trudniejsze niż jakikolwiek ruch, który robiłam dotychczas na najtrudniejszych drogach sportowych (nie ma ich zbyt wiele, ale jednak…).

Findalay znana jest ze świetnych przejść w Anglii i Indian Creek, w tym z pierwszego kobiecego przejścia drogi wycenionej na E9. Mowa o Once Upon a Time in the South West w Devonautorstwa Davea Briketta, którą Hazel zrobiła w czerwcu tego roku.

Przejściem na El Capitanie Hanzel po raz kolejny zapisała się w historii wspinania. Tym razem jako pierwsza Angielka, która przeszła klasycznie tą ścianę i jako pierwsza kobieta na Golden Gate.

Adam Pustelnik (adidas, Five Ten, Black Diamond)

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum