9 września 2011 12:12

Wypadki nie muszą stale się powtarzać, czyli "Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie" Pita Schuberta

Wydawnictwo Sklep Podróżnika wydało "Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie" Pita Schuberta. Jest to lektura miejscami przerażająca, ale i obowiązkowa dla każdego wspinacza.

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie - Pit Schubert

Pit Schubert to postać niezwykle zasłużona dla całej społeczności wspinaczkowej. Jest współtwórcą Komisji Bezpieczeństwa DAV (Niemieckie Towarzystwo Alpejskie) i był jej przewodniczącym przez 32 lata (od chwili powstania w 1968 roku).

Komisja Bezpieczeństwa, jako jedna z pierwszych zaczęła prowadzić kompleksowe badania nad bezpieczeństwem wspinania. Jej zleceniom podporządkowują się producenci sprzętu a tworzone przez nią wytyczne znajdują odbicie w programach kursów wspinaczkowych.

Od 1993 roku Komisja Bezpieczeństwa wyniki swoich prac przedstawia w formie książkowej i "Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie" to tłumaczenie 8. wydania tej niezwykle cennej pozycji.

Książka ta nie jest zbiorem suchych zaleceń i wskazówek. Większość problemów zostało przedstawionych na podstawie rzeczywistych wypadków wspinaczkowych z przeszłości, często ilustrowanych drastycznymi zdjęciami (!). Pit Schubert we wstępie pisze:

Ponieważ dopiero skutki wypadków pozwalają określić skalę zagrożenia, wyniki prac badawczych Komisji zostały przedstawione w formie wyciągniętych z nich wniosków. Wypadki posłużyły – że tak powiem – za pretekst.

Metoda ta, choć przy pierwszym kontakcie z książką szokująca, przemawia do wyobraźni. Nic tak nie uzmysławia nam ryzyka, jak konkretne zdarzenie i jego skutki.

I na koniec jeszcze raz oddajmy głos autorowi:

Zbieranie doświadczeń to z reguły żmudny, a wypadku ludzi gór często i bolesny proces. Niniejsze kompendium powstało z myślą, aby nie każdy alpinista, wspinacz skalny i lodowy musiał przechodzić ów bolesny proces nauki od nowa. Uczmy się na błędach. Wypadki nie muszą stale się powtarzać.

Książkę znajdziecie w księgarni.wspinanie.pl.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Książka Pita; [18]
    to już wiadomo - ale kto tłumaczył? pozdr dr know

    9-09-2011
    dr know