8 września 2011 11:19

Adam Ondra w Moravskim Krasie. Jeden dzień i dwie realizacje – Perlorodka 9a+ i Pata ledowce 8C

Adam Ondra tym razem eksploruje u siebie. W Moravskim Krasie (wsch. Czechy), w rejonie Holštejn 18-latek zrealizował własną linię Perlorodka, wyceniając nowość na 9a+. To zarazem najtrudniejsza autorska droga Adama wytyczona w rodzinnych Czechach*.


Adam Ondra (fot. Petr Pavliček)

Perlorodka biegnie ścianą sektora Lidomorna i jak podkreśla Ondra, to niesamowita linia, jedna z najlepszych w Czechach. Na dowód mały komentarz:

(…) Chodziłem wokół tej linii przez lata, początkowo wydawała mi się niemożliwa do przejścia. To prawdopodobnie droga, nad którą spędziłem najwięcej czasu. Niemniej, jeśli jesteś u siebie, nie musisz liczyć prób, nawet jeśli jesteś zmęczony (…)

Trudności prezentują się następująco: odcinek 8a, no hand rest, następnie boulder 7C, kolejny rest, boulder 8B+ (12 ruchów) i wreszcie kończąca trudności mantla na półkę.

Co więcej, tego samego dnia Adam zrealizował jeszcze jeden długo wyczekiwany projekt. Tym razem bez liny padło Pata ledowce 8C. Problem składa się mniej więcej z 15 przechwytów i znajduje się w dolnej części sektora. Warto dodać, że miesiąc wcześniej Ondra przeszedł Monkey Wedding 8C w Rocklands, uznając afrykański klasyk Freda Nicole’a za najtrudniejszą pokonaną przez siebie 8C (a ma na koncie jeszcze Big Paw i From the Dirt Grows the Flowers).     

*Przed powstaniem Perlorodki najmocniejszą realizacją Adama w Moravskim Krasie był Tanec kuřátek 9a, biegnący stropem jaskini Jáchymka (2010 rok). Natomiast w sektorze Lidomorna, czyli tam gdzie biegnie najnowsza droga, w 2007 roku Ondra otworzył Perlę Východu 8c+.

Brunka

Źródła: 8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum