23 sierpnia 2011 16:22

Voie Petit dla Konrada Ociepki i Marcina Wszołka!

Doborowy team Konrad Ociepka (Petzl, Beal, Directalpine, KS Korona Kraków) i Marcin Wszołek (Fumar, Petzl, Beal, Directalpine, wspinanie.pl) dokonał pierwszego polskiego przejścia Voie Petit 8b, najtrudniejszej technicznie wielowyciągowej drogi Alp Francuskich.


Marcin na jednym z pierwszych wyciągów “Voie Petit”

400-metrową Voie Petit biegnącą na Grand Capucin wytyczyli w 1997 roku Francuzi Arnaud Petit i Stefanie Bodet, a pierwsze w całości klasyczne przejście należy do Alexandra Hubera (2005 rok).


fot. huberbuam.de


www.bergsteigen.at

Polskiemu zespołowi sprzyjała pogoda. Konrad i Marcin spędzili w Alpach prawie 3 tygodnie, ale w ścianie w sumie cztery dni.

Początkowo zespół operował od strony francuskiej (z Aguille du Midi), ale kolejny próby podjął już od strony włoskiej skąd dostęp do ściany jest łatwiejszy.

Droga została poprowadzona zespołowo 20 sierpnia. Konrad mówi – “Wszystkie wyciągi, oprócz jednego 7c/c+, padły z marszu w dniu ostatecznego prowadzenia drogi”.

Gratulacje!!! Konrad i Marcin kierują się teraz w stronę kolejnego celu ich projektu “Big Wall Project”, czyli Des Kaisers Neue Kleider w Wilder Kaiser w Austrii. To jedna z 3 dróg wchodzących w skład Alpejskiej Korony. Des Kaisers Neue Kleider (8b+, 250 metrów) została wytyczona w 1994 roku przez Stefana Glowacza. Trzymamy kciuki za kolejne świetne przejście!

Mysza

Dla Konrada i Marcina, Voie Petit to kolejna trudna wielowyciągówka:
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Wielkie gratulacje [7]
  Przeklejone do wątku "Voie Petit"

  23-08-2011
  Kajman

  Voie petit [8]
  W końcu fala dobrych newsów! Congrat Panowie!

  23-08-2011
  Jacek Kierzkowski