19 sierpnia 2011 14:12

Śladami wielkiej Josune… – pierwsza 9a Charlotte Durif

Wymarzony prezent zrobiła sobie na 21 urodziny Charlotte Durif. 18 sierpnia pokonała swoją pierwszą 9a – PPP (Pian Piano Perfo). Linię biegnącą potężnym dachem groty Galetas w Verdon wymyślił Bruno Clément, a jako pierwszy poprowadził w ubiegłym roku Adam Ondra (później drogę powtórzył jeszcze Sébastien Bouin).


Francuzka w Galetas, na "PPP" 9a
(fot. chadurif.fr)

Do tej pory takie trudności pokonywała jedynie niezapomniana Josune Bereziartu. Pierwszą 9a – Bain de sang w Saint Loup – Baskijka poprowadziła w 2002 roku. Trzy lata później również w Saint Loup padła słynna Bimbaluna 9a/a+. Absolutnie kosmiczne przejście, które długo jeszcze pewnie pozostanie niepobite… A może wcale nie? Durif bowiem bardzo konsekwentnie i odważnie pnie się we wspinaczkowej drabince, notując każdego roku zaskakujące rekordy.  

Jeśli wcześniej mielibyśmy obstawiać, która z dziewczyn pokona jako druga na świecie 9a, to bez wątpienia młoda Francuzka znalazłaby się na czele takiej listy. Trzeba przyznać, że dorobek 21-latki jest imponujący, a pozazdrościć jej życiowych rekordów mogłyby nie tylko koleżanki po fachu, ale i niejeden z czołowych wspinaczy.

Inna sprawa, że młoda Francuzka jest dość kontrowersyjną postacią w światku wspinaczowym i nie wszyscy dają wiarę jej przejściom. Na dowód, część portali wspinaczkowych wstrzymała się z publikacją newsa o 9a Charlotte, tłumacząc ten fakt wieloma nieścisłościami związanymi z jej poprzednimi prowadzeniami, w tym np. 8c pokonanym OS…

Duriff pokonała w tym stylu drogę Le roi du pétrole w rejonie Pic Saint Loup (2010 rok). Wcześniej kilka razy przeszła OS trudności 8b+: Leon w Les Conluses, Ultime demence i Basse temperature w Verdon i Smails paradis w Pic Saint Loup. Równie bogaty ma dorobek RP. Na jej koncie znajdziemy między innymi dwie autorskie linie wycenione na 8c+: The Wall w Combe La Vieille i Pull over w Grotte de Galetas, poza tym ponad 10 dróg 8c.

Brunka

Źródła: chadurif.fr
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum