23 sierpnia 2011 12:50

Matty Hong prowadzi Bad Girls Club – pierwszą 5.14d w Rifle

21 sierpnia 19-letni Matty Hong zrealizował w Rifle (Colorado) Bad Girls Club, anonsowaną jako 5.14d. A to oznacza, że w rejonie pojawiła się pierwsza droga w stopniu 9a.

Właśnie na 5.14d (a nawet na 5.15a) wyceniał Bad Girls Club jej pomysłodawca Joe Kinder. Kinder wyczyścił i obił linię jesienią ubiegłego roku, ale jako, że jest przeciwnikiem rezerwacji dróg postanowił otworzyć projekt. Nie znaczy to oczywiście, że sam nie próbował sił na ponad 30-metrowym, przewieszonym ekstremie, który nazwał zresztą “monster route”…

Nieudane próby na drodze notowali również inni, doskonali skądinąd wspinacze – Dave Graham, Carlo Traversi, Jon Cardwell, czy Keller Rinaudo. Żadnemu z nich nie udało się jednak połączyć w całość kilku boulderów na przełamaniu dachu, stanowiących cruxa Bad Girls Club.


Jon Cardwell na “Bad Girls Club” 5.14.d
(fot. David Clifford)

Udało się Hongowi, który notabene ubiegł Kindera (Kinder po letnio-wiosennej objazdówce po Europie i RPA miał zamiar zająć się projektem), potwierdził wycenę starszego kolegi mówiąc, że Bad Girls Club jest zdecydowanie trudniejsza niż sąsiednia, pokonana przez niego dwa lata wcześniej The Crew 5.14c/8c+.

19-latek ma zresztą spore osiągnięcia nie tylko z liną. W styczniu tego roku ustanowił swój rekord boulderowy, przechodząc słynną Esperanzę V14/8B+, krawądkowy problem autorstwa Freda Nicole w Hueco Tanks.

Brunka

Źródła: Climbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Matty Hong to syn Steve'a Honga... [1]
    ... legendarnego wspinacza z przełomu lat 70/80, który np. jako…

    24-08-2011
    biedruń